Щорічна відпустка у перший рік роботи

Із дня укладення трудового договору в працівника виникає право на щорічну відпустку. За загальним правилом скористатися щорічною відпусткою повної тривалості працівник може після того, як відпрацює шість місяців на підприємстві. Проте є соціально захищені категорії працівників, які можуть скористатися щорічною відпусткою повної тривалості до шестимісячного терміну безперервної роботи.

Тривалість щорічної основної відпустки у перший рік роботи

Право працівника на відпустку повної тривалості у перший рік роботи настає після шести місяців безперервної роботи на підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи — роботодавця (далі — підприємство) із дня укладення трудового договору (ч. 5 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; Закон про відпустки).

Щорічна відпустка у перший рік роботи Читайте також: Усе про відпустки: зручний навігатор «пекельним» лабіринтом

До відома!

Як визначити робочий рік для надання працівнику щорічної основної відпустки

Робочий рік для надання щорічної основної відпустки відлічують із дня укладення трудового договору (ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки).

Робочий рік, як правило, не збігається з календарним. Виняток — працівника прийняли на роботу з 1 січня.

Приміром, працівника прийнято на роботу 10.11.2016. Перший робочий рік — із 10.11.2016 по 09.11.2017, другий — із 10.11.2017 по 09.11.2018 і т. д.

Якщо працівнику вкрай необхідно оформити тривалу відпустку до закінчення шести місяців безперервної роботи, — є законні підстави. Детальніше дізнайтеся із консультації — «Відпустка новоприйнятому працівнику».

У разі надання відпустки до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи її тривалість визначають пропорційно відпрацьованому часу (ч. 6 ст. 10 Закону про відпустки).

ПРИКЛАД

Працівника прийняли на роботу 01.11.2017. Необхідно визначити кількість днів відпустки, які можна йому надати з 01.03.2018 (при тривалості відпустки 24 к. д.).

Потрібно:

  • визначити кількість днів відпустки, які «заробляє» працівник за один день роботи без урахування святкових і неробочих днів (24 ÷ (365 – 11) = 0,06779661);
  • одержаний результат множимо на кількість календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 Кодексу законів про працю України), відпрацьованих працівником у робочому періоді з 01.11.2017 по 28.02.2018.

Кількість днів відпустки після округлення — 8 к. д. (0,06779661 к. д. × 117 днів = 7,932203).

Щорічна відпустка у перший рік роботи Дізнайтеся, як обчислити робочий рік працівника, поновленого судом на роботі

За бажанням працівників, які потребують додаткового соціального захисту, відпустку повної тривалості надають до збігу шестимісячного терміну безперервної роботи.

Категорії працівників, які мають право на щорічну відпустку повної тривалості у перші шість місяців роботи

Категорія працівників

Пункт частини 7
статті 10 Закону про відпустки

жінки — перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї

п. 1

жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда

інваліди

п. 2

особи віком до 18 років

п. 3

чоловіки, дружини яких перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами

п. 4

особи, звільнені після проходження:

  • строкової військової служби;
  • військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період;
  • військової служби за призовом осіб офіцерського складу;
  • альтернативної (невійськової) служби;
  • якщо після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання

п. 5

сумісники (одночасно з відпусткою за основним місцем роботи)

п. 6

працівники, які успішно навчаються в навчальних закладах та бажають приєднати відпустку до часу складання іспитів, заліків, написання дипломних, курсових, лабораторних та інших робіт, передбачених навчальною програмою

п. 7

працівники, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не одержали за неї грошової компенсації

п. 8

працівники, які мають путівку (курсівку) для санаторно-курортного (амбулаторно-курортного) лікування

п. 9

батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу

п. 10

* В інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором (п. 11 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві», який відбудеться 7 березня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — обов’язки відповідального за ведення військового обліку, оповіщення про виклик до ТЦК працівників, які відсутні через відрядження, відпустку, хворобу, призупинення трудового договору. Також відповіді на важливі питання: як вести списки персонального військового обліку: сумісники, працівники, яким виповнилося 27 років, працівники, які відмовляються надати інформацію, як роботодавцям реагувати на вимоги ТЦК та СП, який документ підтверджує, що працівник був у ТЦК, чи вимагати його від працівника.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді