Штраф за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю

4465

Запитання

Чи має підприємство, на якому утворено робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, сплачувати адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу?

Відповідь

Звіт 10-ПІ у 2019 році

Відповідно до чинного законодавства підприємства, установи, організації та фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця.

У випадку недотримання цих вимог, передбачена можливість застосовувати до роботодавців відповідні адміністративно-господарські санкції (ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII; далі — Закон № 875).

Штрафи на роботодавців — 2019

Підприємства самостійно працевлаштовують осіб з інвалідністю в рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 Закону № 875 (ч. 3 ст. 19 Закону № 875).

У свою чергу особи з інвалідністю мають звернутися безпосередньо на підприємство або до державної служби зайнятості, щоб реалізувати своє право на працевлаштування та оплачувану роботу, у тому числі з умовою про виконання роботи вдома.

Виходячи з практики судових рішень, робимо такі висновки:

  • якщо підприємство не виконало норматив з працевлаштування інвалідів, Фонд соціального захисту інвалідів неодмінно подасть позов.
  • щоб уникнути стягнення адміністративно-господарських санкцій, підприємство має довести, що зі свого боку воно зробило все можливе для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Чи реєструвати на підприємстві листки непрацездатності?

Штраф за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю
Ірина Житковаголовний редактор Експертус Кадри
Законодавство не зобов’язує роботодавця реєструвати листки непрацездатності. Керуйтеся загальними нормами діловодства.

Що саме має бути доведено?

По-перше, підприємство виділило та створило робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю.

По-друге, надало державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування осіб з інвалідністю.

По-третє, звітувало Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

І головне, підприємство має довести документально, що всі особи, які претендували на посаду від служби зайнятості не задовольняли її кваліфікаційних вимог.

У іншому випадку підприємство зобов’язане сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу.


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2547

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2311

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29207

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
11889

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28660