Нові тонкощі надання відпусток під час воєнного стану

На що звернути увагу працівникам і роботодавцям?

vidpustka_08_08_2.png

19 липня 2022 р. набув чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 р. № 2352-IX, який вніс зміни до КЗпП. Оновлення торкнулися також правил надання та оплати відпусток.

Зміни скасовують механізм, який передбачає можливість працівників при переведенні з одного підприємства, установи, організації на інше підприємство, в установу, організацію, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку, отримати невикористану частину відпустки за новим місцем роботи (виключено статтю 81 КЗпП).

Військова служба та військовий облік: аналізуємо зміни

При звільненні працівника роботодавець має провести повний і остаточний розрахунок, а також виплатити грошову компенсацію за всі не використані ним дні відпусток відповідно до законодавства.

Мінекономіки надало постатейний коментар до Закону № 2352-ІХ, в якому роз’яснило питання надання відпусток із змінами, що були внесені до ст. 12 Закону "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження зарплати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбачене п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону "Про відпустки". Така відпустка надається тільки за заявою працівника.

Порядок підтвердження факту виїзду за межі України не визначений законом, тож рішення щодо надання відпустки у цьому випадку прийматиметься роботодавцем на підставі наданих працівником доказів, які достатньою мірою підтверджують цей факт.

Запропоновані норми не обмежують можливості працівника отримати таку відпустку кілька разів, але в цілому загальна тривалість відпусток (частин) не може перевищувати 90 днів протягом дії воєнного стану.

Працівники набувають права на новий вид відпустки, починаючи з 19 липня 2022 року, тобто з моменту набрання чинності змін до Закону.

За матеріалами Профспілки ПОН

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
22220

Відпустка без збереження заробітної плати в період дії воєнного стану та у мирний час

Якщо працівник бажає оформити відпустку без збереження заробітної плати, кадровик враховує норми Закону про відпустки та й зміни, внесені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Як оформити відпустку за власний рахунок? Чи правомірно відмовляти в наданні такої відпустки працівнику?
138281

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2025 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
575047

Наказ про відпустки: зразки оформлення

Надання відпустки оформлюють наказом. Наказ про відпустку може бути оформлений за типовою формою № П-3 або за формою, відмінною від типової. Умова — збереження усіх основних показників, передбачених типовою формою, та дотримання вимог щодо оформлення організаційно-розпорядчих документів, визначених Національним стандартом України ДСТУ 4163:2020. У матеріалі актуальні зразки наказів про відпустку
197934

Чорнобильські відпустки: види та порядок оформлення

Чорнобильські відпустки — це спеціальні види відпусток, що надаються особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції. На сьогодні відпустка ЧАЕС викликає низку питань: чи надається чорнобильська відпустка сумісникам; види та тривалість чорнобильських відпусток; чи ділиться чорнобильська відпустка частинами; чи можливе продовження чорнобильської відпустки на святокові дні? Відповіді на ці та інші питання — у статті.
69600

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді