Особливості роботи за трудовим договором з нефіксованим робочим часом: роз’яснення Держпраці

Хто визначає графік роботи працівника та як оплачують таку роботу

29_06_1.png

Після запровадження воєнного стану в Україні були внесені зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом».

Як оформити працівника «за викликом»

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом не встановлює конкретний час виконання роботи. Він передбачає, що працівник виконує виключно надану роботодавцем роботу, і не гарантує, що таку роботу надаватимуть постійно.

Роботодавець самостійно визначає необхідність, час і обсяг роботи. Із працівником він погоджує режим роботи і тривалість робочого часу.

УВАГА! Роботодавець має дотримуватися вимог законодавства щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку.

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом складають та підписують у письмовій формі. Він містить,  зокрема, інформацію про способи та строки повідомлення щодо виконаних робіт і інтервали, коли від працівника можуть вимагати працювати, — базові години та дні.

Законодавство визначає, що кількість базових годин не може перевищувати 40 годин на тиждень, а базових днів — не більше ніж 6 днів на тиждень. Якщо роботодавець вимагає виконувати роботу поза межами базових днів і годин або повідомляє про роботу з порушенням мінімальних строків, працівник має право відмовитися від її виконання.

Заробітну плату працівник, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, отримує за фактично відпрацьований час. Якщо впродовж календарного місяця працівник виконував роботу менше ніж у межах 32 годин, йому мають виплатити заробітну плату не менше ніж за 32 години робочого часу. Якщо працівник погоджується на роботу поза межами базових днів або годин, таку роботу оплачують у розмірі, не меншому ніж передбачено в трудовому договорі. У випадку перевищення нормальної тривалості робочого часу роботу оплачують як роботу в надурочний час відповідно до КЗпП.

Працівник, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, може водночас виконувати роботу за трудовими договорами з іншими роботодавцями. Забороняти це робити або перешкоджати такій роботі роботодавець не може.

Після роботи на умовах трудового договору з нефіксованим робочим часом понад 12 місяців працівник має право звернутися до роботодавця з вимогою укласти строковий трудовий договір або безстроковий трудовий договір з відповідною оплатою праці.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
16009

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12307

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2024.
122680

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору 2024.
254827

Різниця між трудовим та цивільно-правовим договором

Трудовий договір та цивільно правова угода — два види договорів, що найчастіше укладаються між роботодавцем та працівником. Вони мають ряд важливих відмінностей, які впливають на права та обов’язки сторін, а також на порядок припинення відносин. У цій статті ви знайдете основні відмінності між трудовим та цивільно-правовим договором а також корисні поради щодо того, що краще обрати трудовий чи цивільно-правовий договір
2226

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді