Молоко за шкідливість: коли можна замінити грошима?

Наразі законодавство не надає чіткого регулювання

Молоко за шкідливість: коли можна замінити грошима?Роботодавці повинні пам'ятати про свій обов'язок забезпечувати певні категорії працівників молоком чи іншими рівноцінними продуктами. Про це правило нагадала Державна служба України з питань праці.

Хто відповідальний за атестацію робочих місць

Таке зобов'язання стосується робіт зі шкідливими умовами праці (ст. 166 Кодексу законів про працю України). 

Шкідливі роботи — це стан умов праці, за якого рівень впливу одного або більше факторів виробничого середовища або трудового процесу перевищує допустимий.

Визначити, чи є умови шкідливими, можна після атестації робочих місць за умовами праці.

Закон «Про охорону праці» говорить, що працівники на шкідливих роботах мають право на:

  • лікувально-профілактичне харчування;
  • молоко;
  • рівноцінні харчові продукти.

Водночас сьогодні немає чіткого законодавчого регулювання цього питання. Порядок безоплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, який діяв раніше, був затверджений ще постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС у 1987 році та наразі не є чинним.

Тож роботодавці повинні самостійно визначити правила у колективному договорі або угоді з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці.

При цьому варто пам'ятати, що просто замінити видачу молока грошовою компенсацією не вийде — компенсацію можна виплачувати, лише якщо робота має роз’їзний характер.

За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19242

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118851

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521015

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
481

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33378

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді