Складаємо та затверджуємо штатний розпис у 2018 році

UA RU
Штатний розпис — обов’язковий локальний акт підприємства. Проте настанов щодо його розроблення — законодавство не містить. Рекомендації експерта та зразок оформлення штатного розпису в 2018 році заощадять час та убезпечать від штрафонебезпечних помилок.
Чекліст кадровика Скачати документи відділу кадрів

Штатний розпис — організаційно-правовий документ, в якому роботодавець визначає перелік посад (професій), чисельність штатних одиниць, розміри посадових окладів, постійних надбавок та доплат.

Які підрозділи утворити, які посади ввести, скільки працівників потрібно — роботодавець вирішує на свій розсуд. Таке право надає стаття 64 Господарського кодексу України: «Підприємство самостійно визначає організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис».

Відповідальний за підготовку штатного розпису — фінансова служба підприємства. На кадрову службу також покладено низку обов’язків з підготовки штатного розпису.

Погоджувати штатний розпис із профспілкою чи Радою трудового колективу не потрібно — такої вимоги в законодавстві немає.

Шаблон штатного розпису в 2018 році розробляємо самостійно

Єдиної унормованої форми штатного розпису немає. Приватні підприємства розробляють власний шаблон на основі уніфікованої форми зі Збірника форм ОРД.

Уніфікована форма містить шість граф:

  • порядковий номер;
  • назви структурних підрозділів і посад;
  • кількість штатних одиниць;
  • посадовий оклад;
  • надбавки та доплати;
  • фонд зарплати на місяць.

Підприємство може адаптувати уніфіковану форму залежно від системи оплати праці.

За рекомендацією Збірника уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, схваленого протоколом Методкомісії Держкомархіву від 20.06.2006 № 3 (далі — Збірник форм ОРД) штатний розпис складають на бланку підприємства або на аркуші паперу формату А4.

Бюджетні установи використовують типову форму штатного розпису, затверджену наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57

Зразок заповнення штатного розпису — 2018

Штатний розпис 2018 зразок

Складаємо та затверджуємо штатний розпис у 2018 році
СКАЧАТИ ЗРАЗОК ШТАТНОГО РОЗПИСУ

Складаємо та затверджуємо штатний розпис у 2018 році
СКАЧАТИ БЛАНК ШТАТНОГО РОЗПИСУ

Ольга Догадіна керівник експертної групи «Експертус Кадри»
Визначте, кому доцільно доручити табельний облік, адаптуйте форму табеля під потреби підприємства, заповніть табель без помилок, навіть якщо працівники працюють за режимом, відмінним від звичайного, та правильно оберіть позначки для неявок

Штатний розпис у 2018 році узгоджуємо із законодавством та локальними нормативними актами

Дотримуймося вимог Закону «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР: «Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюють у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня календарного року» (ст. 6). Якщо у колективному договорі зазначені постійні доплати чи надбавки, передбачте графи для них. Перевірте, чи збігаються назви підрозділів, посад, кількість штатних одиниць із відомостями в документі «Структура і штатна чисельність».

У штатному розписі слід вказувати надбавки і доплати, що мають постійний характер і не прив’язані до конкретного працівника. Доплати мають компенсаційний характер, а надбавки — стимулюючий. Надбавкою роботодавець підкреслює цінність працівника, а доплатою компенсує інтенсивність виробництва чи складні умови праці.

Постійний характер мають доплати за ненормований робочий день, за роз’їзний характер праці, за роботу у важких і шкідливих умовах праці, надбавки за класність водіям, за керівництво бригадою. Постійні доплати і надбавки у штатному розписі дадуть змогу правильно спланувати фонд зарплати.

Потребу у суміщенні, виконанні обов’язків тимчасово відсутнього працівника або особливо важливої роботи визначити наперед не вдасться. Відповідні надбавки і доплати є ситуативними.

Назви посад до штатного розпису — 2018 добираємо відповідно до Класифікатора професій та Довідника кваліфікаційних характеристик

За це відповідає Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників:

Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконують для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.

Прізвища працівників вказувати у штатному розписі не потрібно. Штатний розпис — інструмент планування, він містить знеособлену інформацію. Штатну розстановку відстежуйте за штатно-посадовою книгою.

Затвердження штатного розпису в 2018 році

Керівник підприємства може затвердити штатний розпис особисто або наказом. Наказ — доречний варіант, якщо штатний розпис змінюють упродовж року або є додаткові вказівки про введення документа в дію (п. 3 гл. 6 розділу ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.2015 № 1000/5).

Ознайомлювати працівників зі штатним розписом — не потрібно. Інакше порушите Закон «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VI. За відомостями про оклад за посадою можна визначити зарплату конкретного працівника. Зарплата — це персональні дані з обмеженим доступом, що характеризують майновий стан особи (Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Жашківської районної ради Черкаської області щодо офіційного тлумачення положень частин 1, 2 статті 32, частин 2, 3 статті 34 Конституції України від 20.01.2012 № 2рп/2012).

Якщо працівник наполягає на ознайомленні зі штатним розписом, зробіть витяг з інформацією про посаду працівника та розмір оплати праці.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді