Відпустки без збереження заробітної плати, які надаються в обов’язковому порядку
Відпустки без збереження заробітної плати, які надають за бажанням працівника в обов’язковому порядку, можна також поділити, на ті, що надають:
- щороку — для певних категорій працівників;
- за певних обставин.
Якщо працівник має право на одержання відпустки без збереження заробітної плати за кількома підставами, то, використавши відпустку за однією підставою, він може використати відпустки за іншими підставами.
Зазначимо також, що відпустка без збереження заробітної плати, яка певним категоріям працівників надається щорічно, надається лише за бажанням цих працівників і не може бути перенесена на наступний рік, а відпустки, надання яких передбачено за певних обставин (одруження, карантин тощо), надаються лише за наявності цих обставин і, загалом, можуть надаватися й кілька разів на рік.
Відпустка без збереження заробітної плати, що надається за угодою сторін
Статтею 26 Закону про відпустки передбачена відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін. За сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом (далі — роботодавець), але не більше 15 к. д. на рік.
Зазначимо, що для одержання такої відпустки одного тільки бажання працівника замало — обов’язковою умовою тут є згода сторін.
Працівник у заяві на ім’я роботодавця про надання зазначеної відпустки має вказати сімейні обставини чи інші причини, що обумовлюють потребу в такій відпустці. Перелік цих причин законодавством не встановлено, оскільки поважність їх залежить від конкретних обставин в житті того чи іншого працівника. Тому рішення, надавати чи не надавати працівникові з певної причини зазначену відпустку, належить виключно до компетенції роботодавця.
Тривалість відпустки без збереження зарплати для різних категорій осіб
ПЕРЕГЛЯНУТИ ТАБЛИЦЮ ПОВНІСТЮ ТА СКАЧАТИ
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"