Мінсоцполітики: мінімальній зарплаті — рівень прожиткового мінімуму

Міністерство соціальної політики ініціює нові підходи у визначенні мінімальної заробітної плати та формуванні нових систем оплати праці

Нещодавно Мінсоцполітики підготувало законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімальних розмірів оплати праці». Головна мета — створення правових умов для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати на рівні вищому від прожиткового мінімуму для працездатних осіб і приведення поняття мінімальної заробітної плати у відповідність до міжнародних норм та європейської практики.

Рекомендацією МОП № 135 до Конвенції МОП № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються визначено:,  «Основною ціллю встановлення мінімальної заробітної плати має бути надання особам, працюючим за наймом, необхідного соціального захисту відносно мінімально допустимих рівнів заробітної плати».

У країнах Європи мінімальна заробітна плата забезпечується усіма складовими заробітної плати, крім компенсаційних виплат, і складає 50-60 відсотків середньої заробітної плати по країні.

В Україні мінімальна заробітна плата забезпечується лише тарифною частиною заробітної плати, що необ’єктивно відображає мінімальні доходи працівників у частині надтарифної зарплати, та складає 30-35 відсотків середньої заробітної плати. Вона також є основою формування тарифної сітки.

Саме тому Мінсоцполітики пропонує внести  зміни до статей 95 і 96 Кодексу законів про працю України та до статей 3, 6 і 10 Закону України «Про оплату праці» щодо визначення поняття мінімальної заробітної плати, її забезпечення та порядку встановлення.

Мінімальна заробітна плата визначатиметься як мінімальний розмір оплати праці в нормальних умовах праці та забезпечуватиметься не лише тарифною частиною зарплати, а й іншими її складовими стимулюючого характеру (доплат, надбавок і премій, крім компенсаційних виплат за відхилення від нормальних умов).Законопроект передбачає встановлення доплати до розміру мінімальної заробітної плати у разі нарахування роботодавцем заробітної плати нижче розміру мінімальної заробітної плати.

Також змінюватиметься порядок формування тарифної сітки оплати праці. Зокрема, передбачається, що підприємства самостійно у колективних договорах визначатимуть і переглядатимуть тарифні сітки.З метою недопущення необґрунтованого зниження частки тарифної зарплати працівників установлюється нижня межа тарифної ставки, яка не може бути меншою ніж 60 % розміру мінімальної заробітної плати.

Для працівників бюджетних установ та організацій Кабмін  встановлюватиме мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку), на основі якого формуватимуться схеми посадових окладів.

Статтю 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» доповнять нормою щодо надання права Кабміну  (за зверненням однієї або кількох організацій роботодавців чи профспілок) поширювати дію галузевої угоди або окремих її положень і на підприємства, які не брали участь у її укладанні.

Запропоновані зміни сприятимуть   підвищенню мінімальної заробітної плати до рівня фактичного прожиткового мінімуму, зростанню середньої зарплати на 50 відсотків,  встановленню значно вищих державних мінімальних гарантій в оплаті праці ( майже в 1,5 рази) та легалізації до 2,5 млн робочих місць. Це також дозволить ліквідувати існуючий розрив між розміром мінімальної заробітної плати та першим тарифним розрядом ЄТС у бюджетній сфері.

Підготував
Валентин Ковальський,
головний редактор порталу prokadry.com.ua

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6962

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48000

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
24677

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
107088

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
251410

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді