Роз’яснення щодо деяких «болісних» питань оплати лікарняних, виплати допомоги по вагітності та пологах фізичним особам — підприємцям надала Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 27.04.2016 № 5.2-32-659.
Як зауважує ФСС, фізичні особи — платники єдиного внеску зобов’язані на загальних підставах сплачувати єдиний внесок у розмірі 22%. Частина сплаченої суми розподіляється на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (відповідно до постанови КМУ «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 26.11.2014 № 675), а відтак означені особи мають право на матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105) за рахунок коштів Фонду соціального страхування.
При цьому ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки (згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI), і фактично права на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1105 набувають після сплати єдиного внеску.
Розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами — платниками єдиного внеску до закінчення терміну подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати.
У подальшому, після подачі річної звітності ФОП матимуть право на здійснення перерахунку раніше виплаченого матеріального забезпечення, розрахованого із розміру мінімальної заробітної плати, за страховими випадками, які настали у звітному році, з урахуванням нарахованого єдиного внеску за звітний рік.
У разі несплати єдиного внеску у строки, визначені Законом про ЄСВ, матеріальне забезпечення, виплачене із розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.
Окрім того, призначення матеріального забезпечення ФОП має оформлювати як рішення уповноваженого із соціального страхування, оскільки в цьому випадку ФОП є страхувальником.
Підготувала
Ольга Савченко,
експерт Експертус Кадри
Коментар редакції
Детальніше про матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю — в експертних статтях:
Законодавчі новації у сфері соціального страхування та праці з 1 січня 2015 року
(«Кадровик-01», № 01/2015)
Проходження листка непрацездатності: ураховуємо страховий стаж за останні 12 місяців
(«Кадровик-01», № 03/2015)
Сумісник надав копію листка непрацездатності? Враховуйте при оплаті зміни в законодавстві
(«Кадровик-01», № 03/2016)