ФОП мають право на оплату листка непрацездатності після сплати єдиного внеску

ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки і фактично набувають права на отримання матеріального забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності відповідно до Закону № 1105 після сплати єдиного соціального внеску

Роз’яснення щодо деяких «болісних» питань оплати лікарняних, виплати допомоги по вагітності та пологах фізичним особам — підприємцям надала Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 27.04.2016 № 5.2-32-659.

Як зауважує ФСС, фізичні особи — платники єдиного внеску зобов’язані на загальних підставах сплачувати єдиний внесок у розмірі 22%. Частина сплаченої суми розподіляється на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (відповідно до постанови КМУ «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 26.11.2014 № 675), а відтак означені особи мають право на матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105) за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

При цьому ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки (згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI), і фактично права на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1105 набувають після сплати єдиного внеску.

Розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами — платниками єдиного внеску до закінчення терміну подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати.

У подальшому, після подачі річної звітності ФОП матимуть право на здійснення перерахунку раніше виплаченого матеріального забезпечення, розрахованого із розміру мінімальної заробітної плати, за страховими випадками, які настали у звітному році, з урахуванням нарахованого єдиного внеску за звітний рік.

У разі несплати єдиного внеску у строки, визначені Законом про ЄСВ, матеріальне забезпечення, виплачене із розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.

Окрім того, призначення матеріального забезпечення ФОП має оформлювати як рішення уповноваженого із соціального страхування, оскільки в цьому випадку ФОП є страхувальником.

Підготувала
Ольга Савченко,
експерт Експертус Кадри

Коментар редакції

Детальніше про матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю — в експертних статтях:

Законодавчі новації у сфері соціального страхування та праці з 1 січня 2015 року
(«Кадровик-01», № 01/2015)

Проходження листка непрацездатності: ураховуємо страховий стаж за останні 12 місяців
(«Кадровик-01», № 03/2015)

Сумісник надав копію листка непрацездатності? Враховуйте при оплаті зміни в законодавстві
(«Кадровик-01», № 03/2016)

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор календарних днів у періоді

Калькулятор календарних днів у періоді — зручна та потрібна функція для працівників кадрової служби та бухгалтерів. Калькулятор робочих днів, калькулятор днів з дати, калькулятор робочих днів між датами, калькулятор днів дати за днем та калькулятор місяців між датами — онлайн-помічник.
5713

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
143731

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
165828

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
29942

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
106339

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді