ФОП мають право на оплату листка непрацездатності після сплати єдиного внеску

ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки і фактично набувають права на отримання матеріального забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності відповідно до Закону № 1105 після сплати єдиного соціального внеску

Роз’яснення щодо деяких «болісних» питань оплати лікарняних, виплати допомоги по вагітності та пологах фізичним особам — підприємцям надала Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 27.04.2016 № 5.2-32-659.

Як зауважує ФСС, фізичні особи — платники єдиного внеску зобов’язані на загальних підставах сплачувати єдиний внесок у розмірі 22%. Частина сплаченої суми розподіляється на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (відповідно до постанови КМУ «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 26.11.2014 № 675), а відтак означені особи мають право на матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105) за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

При цьому ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки (згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI), і фактично права на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1105 набувають після сплати єдиного внеску.

Розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами — платниками єдиного внеску до закінчення терміну подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати.

У подальшому, після подачі річної звітності ФОП матимуть право на здійснення перерахунку раніше виплаченого матеріального забезпечення, розрахованого із розміру мінімальної заробітної плати, за страховими випадками, які настали у звітному році, з урахуванням нарахованого єдиного внеску за звітний рік.

У разі несплати єдиного внеску у строки, визначені Законом про ЄСВ, матеріальне забезпечення, виплачене із розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.

Окрім того, призначення матеріального забезпечення ФОП має оформлювати як рішення уповноваженого із соціального страхування, оскільки в цьому випадку ФОП є страхувальником.

Підготувала
Ольга Савченко,
експерт Експертус Кадри

Коментар редакції

Детальніше про матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю — в експертних статтях:

Законодавчі новації у сфері соціального страхування та праці з 1 січня 2015 року
(«Кадровик-01», № 01/2015)

Проходження листка непрацездатності: ураховуємо страховий стаж за останні 12 місяців
(«Кадровик-01», № 03/2015)

Сумісник надав копію листка непрацездатності? Враховуйте при оплаті зміни в законодавстві
(«Кадровик-01», № 03/2016)

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18545

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54385

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49284

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488825

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6567

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді