Українці можуть відзначати два нових свята на державному рівні

Напередодні до Верховної Ради нардепи подали законопроект, яким запропоновано увести два нових свята — Шевченків день та День матері. Натомість про деякі, звичні для усіх українців, свята, можливо, доведеться забути

Народні депутати України подали до Верховної Ради проект Закону «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України щодо встановлення святкових та неробочих днів» від 31.05.2016 № 4722-1.

Запропоновано викреслити зі святкових днів Міжнародний жіночий день — 8 березня, як пережиток радянського минулого, натомість справляти День української культури та національної самоідентичності (Шевченків день) — 9 березня.

Для кожного українця, від маленького до великого, день народження Тараса Григоровича Шевченка є особливим. Адже вся спільнота організовує силу-силенну заходів, щоб вшанувати пам’ять поета, день, коли українська нація «почалася знову», розправила крила і здійнялася у часопросторі над смутою, над горем. Хтось скаже, що забагато лаврів одній особі, достатньо інших майстрів пера, та переоцінити внесок сина України у розвиток солов’їної мови, літератури, ба, навіть живопису, у розвиток української нації та її душі — неможливо. Його твори вже яке століття на вустах і так само актуальні. Саме святкуванням 9 березня законотворці прагнуть нагадати про єдність народу (поколінь), про те спільне, цінне та вічне, що згуртовує довкола себе людей, ламає стіни протиріч.

Друга законодавча ініціатива — це скорочення святкування Дня міжнародної солідарності трудящих (1, 2 травня) до одного дня — 1-го травня. Це є світовою практикою, та й робота має кипіти…

І третя зміна — День матері. В українській традиції мати займає особливе місце, вона — прародителька роду, його початок, мати — перше слово немовляти, вона берегиня й оберіг для кожної донечки та синочка. Українська ментальність та суспільний лад лише підтверджують сказане. Здавна князі благали про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії-матері за перемогу в битвах. Саме Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва. Багато країн світу День матері святкують як офіційне державне свято ще з початку минулого століття у другу неділю травня.


До відома!
Небагатьом відомо, що серед українців День матері вперше почали відзначати ще 1929 року у Львові. Дуже скоро День матері почали святкувати у всій східній Галичині. У 1939 році свято заборонила радянська влада.


Отож, повернімося до прози буднів. Прийняття законопроекту забезпечить впорядкування святкових та вихідних днів, а також приведе перелік святкових днів в Україні до практики визначення державних свят у європейських країнах. Певно з цією ж метою нещодавно було запропоновано ще один законопроект від 26.05.2016 № 4722. Ним мали намір скасувати святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні — 9 травня і залишити тільки День пам’яті та примирення — 8 травня. І як сказав Н. Чемберлен: «У війні не буває переможців…».

Підготувала
Ольга Янчіцька,
головний редактор газети «Експертус Тиждень», редактор Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19217

Захист працівників під час роботи при низьких температурах: про що має знати кадровик

Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
25735

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14902

Перехід на зимовий час 2024 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на зимовий час — це практика, коли годинники переводять назад на одну годину, щоб використовувати світловий день більше вранці та зекономити електроенергію. Відтак, у ніч з 26 на 27 жовтня українці переведуть свої годинники на годину назад. Що має врахувати роботодавець, кадровик та працівник під час осіннього переведення часу?
22056

Тривалість робочого часу водіїв

Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв
7576

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді