Народні депутати України подали до Верховної Ради проект Закону «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України щодо встановлення святкових та неробочих днів» від 31.05.2016 № 4722-1.
Запропоновано викреслити зі святкових днів Міжнародний жіночий день — 8 березня, як пережиток радянського минулого, натомість справляти День української культури та національної самоідентичності (Шевченків день) — 9 березня.
Для кожного українця, від маленького до великого, день народження Тараса Григоровича Шевченка є особливим. Адже вся спільнота організовує силу-силенну заходів, щоб вшанувати пам’ять поета, день, коли українська нація «почалася знову», розправила крила і здійнялася у часопросторі над смутою, над горем. Хтось скаже, що забагато лаврів одній особі, достатньо інших майстрів пера, та переоцінити внесок сина України у розвиток солов’їної мови, літератури, ба, навіть живопису, у розвиток української нації та її душі — неможливо. Його твори вже яке століття на вустах і так само актуальні. Саме святкуванням 9 березня законотворці прагнуть нагадати про єдність народу (поколінь), про те спільне, цінне та вічне, що згуртовує довкола себе людей, ламає стіни протиріч.
Друга законодавча ініціатива — це скорочення святкування Дня міжнародної солідарності трудящих (1, 2 травня) до одного дня — 1-го травня. Це є світовою практикою, та й робота має кипіти…
І третя зміна — День матері. В українській традиції мати займає особливе місце, вона — прародителька роду, його початок, мати — перше слово немовляти, вона берегиня й оберіг для кожної донечки та синочка. Українська ментальність та суспільний лад лише підтверджують сказане. Здавна князі благали про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії-матері за перемогу в битвах. Саме Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва. Багато країн світу День матері святкують як офіційне державне свято ще з початку минулого століття у другу неділю травня.
До відома!
Небагатьом відомо, що серед українців День матері вперше почали відзначати ще 1929 року у Львові. Дуже скоро День матері почали святкувати у всій східній Галичині. У 1939 році свято заборонила радянська влада.
Отож, повернімося до прози буднів. Прийняття законопроекту забезпечить впорядкування святкових та вихідних днів, а також приведе перелік святкових днів в Україні до практики визначення державних свят у європейських країнах. Певно з цією ж метою нещодавно було запропоновано ще один законопроект від 26.05.2016 № 4722. Ним мали намір скасувати святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні — 9 травня і залишити тільки День пам’яті та примирення — 8 травня. І як сказав Н. Чемберлен: «У війні не буває переможців…».
Підготувала
Ольга Янчіцька,
головний редактор газети «Експертус Тиждень», редактор Експертус: Кадри