Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС) в листі від 20.07.2016 № 2.4-46-1257 нагадала, що первинні документи для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов’язкові реквізити:
- назва підприємства, установи, від імені яких складено документ;
- назва документа (форми);
- дата і місце складання;
- зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному та вартісному вираженні);
- посади та прізвища осіб, відповідальних за дозвіл на здійснення господарської операції, за її проведення та складання первинного документа (п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88).
Документ має бути підписаний особисто посадовою особою, а підпис може бути скріплений печаткою підприємства.
Первинні документи складаються на бланках типових та спеціалізованих форм, затверджених в установленому порядку.
ФСС зауважив, що при оформленні первинних бухгалтерських документів необхідно використовувати бланки типових форм, затверджених Держкомстатом України, або бланки спеціалізованих форм, затверджених відповідними міністерствами й відомствами, виготовлені самостійно, із вказівкою обов’язкових реквізитів типових або спеціалізованих форм.
Оскільки чинні законодавчі і нормативні акти із загальнообов’язкового державного соціального страхування не містять додаткових норм з питання щодо автоматизованого розрахунку середньої заробітної плати для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах підприємством, а бланк діючого листка непрацездатності не відповідає нормам чинного законодавства, то ФСС вважає, що в цьому випадку не буде порушенням законодавства, якщо розділ листка непрацездатності «Довідка про заробітну плату» не заповнювати, а до листка непрацездатності додавати розрахунок середньої заробітної плати за 12 місяців, засвідчений підписом керівника і головного бухгалтера та печаткою підприємства.
Одночасно ФСС повідомив, що звернувся до МОЗ з приводу внесення змін і доповнень до бланку листка непрацездатності у зв’язку із зміною законодавства із загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри
Від редакції
На допомогу роботодавцям публікації, що допоможуть без помилок та порушень оплатити працівнику листок непрацездатності:
Лікарняний з «продовженням»: нюанси оформлення та алгоритм перевірки
(«Кадровик-01», № 04/2016)
Відпустки: складні випадки
(«Кадровик-01», № 07/2016)
Тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах: пам’ятка кадровика
(«Кадровик-01», № 09/2015)
Новий порядок оплати тимчасової непрацездатності
Військова служба під час мобілізації і страховий стаж для оплати тимчасової непрацездатності
(«Кадровик-01», № 08/2015)
Відпустка «за власний рахунок» та оплата «лікарняних»
Два листки непрацездатності поспіль: як обчислити стаж?
(«Кадровик-01», № 06/2015)
Оплата тимчасової непрацездатності суміснику, який за основним місцем роботи перебуває у відпустці для догляду за дитиною
(«Кадровик-01», № 11/2015)