Наказ МОЗ № 33 скасовано: закладам охорони здоров’я надано повну автономію у формуванні штату

Структуру та чисельність закладу охорони здоров’я головний лікар закладу визначатиме самостійно. Єдина вимога — назви посади мають відповідати класифікатору професій

МОЗ наказом від 02.09.2016 № 928 (далі — Наказ № 928) визнав таким, що втратив чинність, наказ МОЗ «Про примірні штатні нормативи закладів охорони здоров’я» від 23.02.2000 № 33. Таке рішення прийнято з метою надання керівникам закладів охорони здоров’я та їх власникам (головним розпорядникам коштів) більшої автономії в прийнятті рішення щодо формування та затвердження штатних розписів цих закладів, виходячи з їх функцій та обсягу медичної допомоги.

Дійсно, Наказ № 928 надає головним лікарям право самостійно визначати структуру, чисельність закладу охорони здоров’я. Однак, скасування примірних штатних нормативів для багатьох керівників закладів охорони здоров’я — немов грім посеред ясного неба. Адже одразу виникають запитання: а як надалі діяти? Як формувати штат працівників? Яку назву посад зазначати у штатному розписі?

При формуванні штату та визначенні назв посад у штатному розписі необхідно і надалі керуватися наказом МОЗ від 28.10.2002 № 385, яким затверджено переліки лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою (фармацевтів) у закладах охорони здоров’я, а також Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327.

Кількість штатних одиниць за кожною штатною посадою, а також необхідність тієї чи іншої лікарської посади головний лікар визначає самостійно (залежно від обсягу медичної допомоги).

Як повідомили в МОЗ, найближчим часом там планують розробити методичні рекомендації щодо формування штату закладу охорони здоров’я.


Текст Наказу № 928:

«1. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23 лютого 2000 року № 33 «Про примірні штатні нормативи закладів охорони здоров’я».
2. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій довести цей наказ до відома керівників підпорядкованих закладів».


Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор середньооблікової чисельності штатних працівників

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру та здійснює розрахунок середньосписочної чисельності працівників. Наш калькулятор середньооблікової кількості працівників допоможе обрахувати таку кількість за вибраний період часу.
16107

Зразок штатного розпису (рекомендована форма)

Штатний розпис — це офіційний документ, який визначає структуру організації, кількість посад та їхні обов'язки. Приклад штатного розпису має на меті забезпечити організовану і ефективну роботу підприємства. Як виглядає типова форма штатного розпису? Чи існує нова форма штатного розпису та які особливості заповнення передбачає зразок штатного розпису підприємства? Відповіді — у статті.
94947

Штатний розпис 2025

Штатний розпис — це офіційний документ організації, який детально описує її структуру, чисельність працівників, їхні посади та відповідні оклади. Які новели буде містити штатний розпис 2025 року? Яка форма штатного розпису на 2025 рік буде актуальною? Відповіді на питання — у статті.
478

Внесення змін до штатного розпису у зв’язку зі зміною назви посади

Ситуація з практики: «замість назви посади «Директор по персоналу» до КП введено «Директор з управління персоналом». Як привести штатний розпис у відповідність до Класифікатора професій та внести зміни до документів працівника, який очолює службу персоналу?».
42074

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді