МОЗ в листі від 14.07.2016 № 3.23-Г-5457/7765-зв нагадав, що медичною діяльністю можуть займатися особи, які мають відповідну спеціальну освіту і відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам (ст. 74 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII). Щозмінні передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів здійснюються лікарями лікувального профілю та/або молодшими медичними працівниками з медичною освітою за спеціальністю «сестринська справа», «лікувальна справа» (п. 1.8 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ та МВС від 31.01.2013 № 65/80). Так, медичний працівник з освітою за спеціальністю «Акушерка», що пройшов атестацію за спеціальністю «Сестринська справа», має право проводити медичні огляди водіїв транспортних засобів.
МОЗ зауважив, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб’єктів господарювання (далі — транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 № 1567). У ході планових та позапланових перевірок перевіряється виконання вимог щодо проведення перед- та післярейсового медичного огляду водіїв.
Під час проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв передбачено, окрім загальної діагностики стану здоров’я водія транспортного засобу, обстеження на предмет перебування водія у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Проведення такого обстеження зобов’язує медичного працівника оволодіти спеціальними методами та засобами, що є одним з ключових аспектів проведення щозмінних оглядів водіїв транспортних засобів та вимагає особливої уваги.
Окрім того, професійна діяльність таких медичних працівників підпадає під перевірки як МОЗ, ліцензіата провадження медичної практики, так і Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, ліцензіата провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III.
МОЗ наголосив, що проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів — це вид діяльності, що відповідно до законодавства потребує ліцензії на медичну практику.
У разі відсутності ліцензії на медичну практику у підприємства, установи, організації, що проводить таку діяльність, необхідно укласти договір із суб’єктом господарювання, що має таку ліцензію на надання його персоналом послуг з щозмінних медичних оглядів водіїв (пп. 10 п. 16 постанови КМУ «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом» від 02.12.2015 № 1001).
Отже, здійснення передрейсових та післярейсових оглядів водіїв здійснюється шляхом:
- укладення підприємствами, установами, організаціями та закладами договору з амбулаторно-поліклінічним закладом, що має ліцензію, згідно з яким відповідні послуги надаватимуться відокремленим структурним підрозділом амбулаторно-поліклінічного закладу;
- відкриття на таких підприємствах, в установах, організаціях та закладах медичних кабінетів фізичними особами — підприємцями, які провадять медичну практику на підставі ліцензії;
- отримання такими підприємствами, установами, організаціями та закладами ліцензії та відкриття на підставі їх розпорядчого документа медичного кабінету без утворення закладу охорони здоров’я, що діятиме відповідно до положення про такий кабінет (п. 18 постанови КМУ «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики» від 02.03.2016 № 285).
Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри