Шахраї-перевіряльники: як роботодавцю не потрапити на слизьке

Останнім часом роботодавці все частіше чують про випадки шахрайства, коли до підприємців звертаються невідомі, називаються інспекторами з праці, що прийшли на перевірку, та вимагають хабарі… за бездіяльність. Як не потрапити на гачок злодія?

Про випадки шахрайства знову і знову повідомляє Держпраці. Так, начальник Управління Держпраці у Черкаській області Олена Лазарєва в інтерв’ю місцевому телеканалу пояснює це тим, що істотне збільшення розміру МЗП, а відтак і прив’язаних до неї штрафів за порушення в сфері праці (ст. 265 КЗпП), спокушає злодіїв. Вони користуються недостатньою обізнаністю роботодавців щодо того, як насправді відбувається перевірка Держпраці.

За словами керівника територіального органу Держпраці, нещодавно до Управління звернувся підприємець, який повідомив про візит «перевіряльника». Невідома особа назвалася інспектором Управління Держпраці, службового посвідчення не пред’явила. Проте одразу повела мову про те, що перевірку можна й не проводити, тільки коштуватиме це роботодавцю певну кругленьку суму.

Дії «інспектора» викликали підозру в роботодавця, й він зателефонував до Держпраці. Швидка реакція та пильність підприємця спрацювали. Ледве почувши про дзвінок, ошуканець поспішно втік.

Держпраці наголошує: державний інспектор з праці не має права розпочинати та провадити будь-яку перевірку (як планову, так і позапланову) без відповідного направлення та службового посвідчення. Якщо інспектор не пред’явив таких документів, суб’єкт господарювання має право не допускати його до проведення перевірки.

Якщо виникають сумніви щодо повноважень інспектора чи правомірності його дій стосовно проведення перевірки, роботодавець може і має телефонувати в територіальне Управління Держпраці і з’ясовувати: чи працює такий фахівець в Управлінні та чи має він право перевіряти ваше підприємство. А графіки планових перевірок роботодавців ви знайдете на сайтах територіальних управлінь Держпраці.

Ірина Іванченко,
шеф-редактор журналу «Кадровик-01»

За інформацією Управління Держпраці у Черкаській області

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
22206

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
40

Відпустка без збереження заробітної плати в період дії воєнного стану та у мирний час

Якщо працівник бажає оформити відпустку без збереження заробітної плати, кадровик враховує норми Закону про відпустки та й зміни, внесені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Як оформити відпустку за власний рахунок? Чи правомірно відмовляти в наданні такої відпустки працівнику?
138269

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2025 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
574948

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді