Продовжено строк подання е-декларації для тих, хто подає її вперше

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Законом уточнено перелік суб’єктів декларування.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 № 1975-VIII (далі — Закон № 1975) внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700).

Закон № 1700 доповнено визначенням поняття «державний орган» та перелік суб’єктів декларування. Це, зокрема:

  • особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку;
  • представники Громадської ради доброчесності, утвореної відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, громадських рад, рад громадського контролю, що утворені при державних органах та беруть участь у підготовці рішень з кадрових питань, підготовці, моніторингу, оцінці виконання антикорупційних програм, і при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону № 1700;
  • кандидати у народні депутати України, зареєстровані у порядку, встановленому Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 14.11.2011 № 4061-VI, кандидати на пост Президента України, зареєстровані у порядку, встановленому Законом України «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 № 474-XIV, кандидати в депутати ВР АРК, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посади сільських, селищних, міських голів та старост;
  • фізичні особи, які:
  • отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або будь-яким іншим способом, передбаченим відповідною програмою (проектом);
  • систематично, протягом року, виконують роботи, надають послуги щодо імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, — якщо фінансування (оплата) таких робіт, послуг здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції;
  • є керівниками або входять до складу вищого органу управління, інших органів управління громадських об’єднань, інших непідприємницьких товариств, що здійснюють діяльність, пов’язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, та/або беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції.

Окрім того, звільнено від обов’язку подавати е-декларацію:

  • військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу;
  • військових посадових осіб з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
  • військовослужбовців молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, крім військовослужбовців, які проходять військову службу у військових комісаріатах.

Суб’єкти декларування, які не мали можливості до 1 квітня за місцем військової служби подати е-декларацію за минулий рік у зв’язку з виконанням завдань в інтересах оборони України під час дії особливого періоду, безпосередньою участю у веденні воєнних (бойових) дій, у т. ч. на території проведення АТО, направленням до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу, подають таку декларацію за звітний рік протягом 90 календарних днів із дня прибуття до місця проходження військової служби чи дня закінчення проходження військової служби. До того ж вони звільняються від обов’язку подання декларації, за умови неперебування на інших посадах, визначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону № 1700.

Особи, які звільнилися або звільняються згідно з Законом № 1975 від виконання обов’язку подати е-декларацію, декларацію, що охоплює період до набрання чинності Законом № 1975, не подають та до відповідальності не притягуються.

Також продовжено до 01.05.2017 строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону № 1700 подають таку декларацію вперше.

Закон № 1975 29.03.2017 опубліковано в офіційному виданні Верховної Ради України — газеті «Голос України». Оскільки він набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування, то день набрання чинності Закону № 1975 — 30.03.2017.

Ольга Догадіна,
експерт Експертус: Кадри

додаток

Проєкт Трудового кодексу: марафон відпусток

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення за скороченням

На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
65472

Зразок наказу про звільнення за власним бажанням

Роботодавець може звільнити працівника за власним бажанням у строк, про який він просить, у разі неможливості продовжити роботу. Також є ще одна поважна причина, коли працівник може звільнитися за власним бажанням без попередження за два тижні.
105729

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, попередження

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
705236

Види переведення на іншу роботу

Переведення на іншу посаду — важлива процедура, яка потребує чіткого дотримання трудового законодавства. У практиці кадрової роботи часто виникає необхідність у такому процесі, як переведення на іншу посаду, що може бути ініційоване як роботодавцем, так і самим працівником. У статті Ви знайдете інформацію щодо того, як перевести працівника на іншу роботу, які існують види переведення на іншу роботу, чи здійснюється запис в трудовій книжці при переведенні на іншу посаду, чи змінюється тривалість щорічних додаткових відпусток після переведення на іншу роботу
42210

Персональне повідомлення працівника про скорочення

Скорочення чисельності або штату працівників — це складний та регламентований процес, який вимагає від роботодавця чіткого дотримання трудового законодавства. Важливим етапом є персональне повідомлення працівника про скорочення, яке має бути здійснене завчасно та у встановленій формі. Усе про попередження про вивільнення та зразок наказу про скорочення чисельності та штату працівників — у статті.
104037

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді