Аудит кадрової роботи від Держпраці: якщо запросити інспектора, штрафів не буде

Законодавство не передбачає застосування заходів впливу у зв’язку з порушенням законодавства про працю після аналізу стану додержання законодавства про працю та складання довідки.

Державна служба України з питань праці (лист від 16.08.2017 № 8453/4.1-ДП-17) підтвердила, що за результатами «аудиту», що його проведе інспектор на запрошення роботодавця, штрафи не накладатимуть.

Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 № 295 (далі — Порядок № 295), запровадив нову процедуру — аналіз стану додержання законодавства про працю. По суті — аудит від Держпраці.

Аудит кадрової роботи від Держпраці: якщо запросити інспектора, штрафів не будеЧитайте також:

За письмовою заявою роботодавця інспектори праці можуть проводити аналіз стану додержання законодавства про працю та надавати рекомендації щодо його застосування (п. 31 Порядку № 295). За результатами аналізу інспектор складає довідку.

Заходи, визначені статтями 31-33 Порядку № 295, проводять з метою запобігання порушенням законодавства про працю та консультування роботодавця щодо найбільш ефективних способів додержання законодавства про працю.

Держпраці наголошує: Порядок № 295 не передбачає заходів впливу (тобто штрафів) у зв’язку з порушенням законодавства про працю, що вживаються після аналізу.

Інспекційні відвідування проводять за наявності підстав, визначених пунктом 5 Порядку № 295. Заходи до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності вживають відповідно до пункту 27 Порядку № 295 у разі порушень законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об’єкта відвідування (у разі їх надходження) та аналізу матеріалів відвідування або невиїзного інспектування.

Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2551

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2408

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29286

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
11946

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді