Оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо «лікарняний» втрачено

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Працівник хворів у листопаді 2014 року, утім, надав на підприємство листок непрацездатності, що є продовженням первинного, пояснивши, що первинний — втрачено. Як оплачувати таку непрацездатність і чи оплачувати взагалі, — роз’яснив Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у листі від 28.05.2015 № 5.2-32-913

Працівник хворів у листопаді 2014 року, утім, надав на підприємство листок непрацездатності, що є продовженням первинного, пояснивши, що первинний — втрачено. Як оплачувати таку непрацездатність і чи оплачувати взагалі, — роз’яснив Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС) у листі від 28.05.2015 № 5.2-32-913.

З 1 січня 2015 року питання оплати тимчасової непрацездатності регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV. У попередні роки означені питання, як відомо, регулювалися Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-III (далі — Закон № 2240).

Відповідно до закону підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (така норма, що передбачена чинним законодавством, була і в ч. 1 ст. 51 Закону № 2240).

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності (як раніше, так і нині) надається лише на підставі листків непрацездатності.

Чи можна призначати допомогу на підставі листка, непрацездатності, що є продовженням первинного?

Згідно з пунктом 2.10 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 № 455 (далі — Інструкція № 455), у разі тимчасової непрацездатності, зумовленої захворюванням або травмою внаслідок алкогольного, токсичного сп’яніння чи дії наркотиків, що визначається ЛКК у порядку, встановленому спільним наказом МВС України, МОЗ України та Мін’юсту від 24.02.1995 № 114/38/15-36-18 «Про затвердження Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров’я та проведення огляду з використанням технічних засобів», видається листок непрацездатності з обов'язковою позначкою про це в ньому та в медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого.

У разі якщо первинний листок непрацездатності не було надано роботодавцю для оплати, комісія із соціального страхування (уповноважений) не може прийняти обгрунтоване рішення про надання допомоги або ж відмову в її наданні на підставі листків непрацездатності, що є продовженням первинного. Чому так? Саме первинний листок непрацездатності може містити позначки, на підставі яких може бути прийняте рішення про відмову у наданні допомоги (щодо захворювання або травми внаслідок алкогольного, токсичного сп'яніння чи дії наркотиків тощо).

Відповідно до пункту 1.14 Інструкції № 455 у разі втрати листка непрацездатності за рішенням ЛКК лікувально-профілактичного закладу, в якому його видано, видається новий листок непрацездатності з позначкою «Дублікат» на підставі довідки з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплата допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю не здійснювалась.

Частина  2 статті 35 Закону № 2240 передбачала, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Отже, у разі, якщо первинний листок непрацездатності було втрачено, застрахованій особі необхідно звернутися до лікувального закладу, який видавав «лікарняний», щодо видачі дубліката — з довідкою з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплата допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю не здійснювалась,

Якщо первинний листок непрацездатності або його дублікат буде надано роботодавцю для оплати, перші п’ять днів тимчасової непрацездатності рахуються з першого дня захворювання застрахованої особи.

 

Підготувала Ольга Савченко,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18858

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
55054

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49926

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
489545

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6671

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді