Закон передбачає адміністративно-господарські санкції для підприємств, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих осіб з інвалідністю відповідно до установленого нормативу. Однак суб’єкт звільняється від відповідальності, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.
Верховний Суд України (постанова від 26.06.2018 по справі № 806/1368/17) зауважив, що
своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
ВСУ наголошує, що законодавство не встановлює обов’язку підприємств подавати форму 3-ПН щомісячно чи з будь-якою іншою періодичністю.
ВСУ звертає увагу, що обов’язок підприємств подавати центрам зайнятості дані про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів саме щомісяця був встановлений Законом України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-XII, який втратив чинність 01.01.2013.
Натомість, підприємство зобов’язане одноразово подавати форму 3-ПН, а саме не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії.
Якщо роботодавець подав звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (форма № 3-ПН) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії та відсутні випадки його безпідставної відмови інвалідам, які самостійно зверталися до відповідача з метою працевлаштування, то він вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення правопорушення.
В цьому випадку наявні підстави для звільнення відповідача від відповідальності на підставі частини 2 статті 218 Господарського кодексу України.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри