Мовний закон офіційно опублікували

Закон визначає, як використовувати державну мову в усіх сферах життя, у т. ч. в трудових відносинах. Закон вступає в силу через два місяці

Офіційне видання ВРУ «Голос України» опублікувало текст Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Закон регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України. Він не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Нікого не можна примушувати використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державну (ст. 20 Закону). Виняток, якщо працівники:

  • обслуговують іноземців чи осіб без громадянства;
  • створюють юридичні, технічні, інформаційно-рекламні тексти та інші документи для іноземців чи іноземних компаній і міжнародних організацій.

Трудові договори слід укладати державною мовою, але користуватися можна й перекладом договору. Закон зобов’язує вести листування з органами державної влади, місцевого самоврядування, державними та комунальними підприємствами, установами та організаціями державною мовою. Українською слід складати статистичну, податкову та іншу звітність.

Закон також:

  • визначає перелік осіб, які зобов’язані застосовувати державну мову під час своїх службових обов’язків;
  • передбачає створення Національної комісії із стандартів державної мови, яка перевірятиме рівень володіння державною мовою і видаватиме відповідні сертифікати;
  • запроваджує Уповноваженого по захисту державної мови, який захищатиме українську мову та права громадян на її вивчення.

Основні положення Закону вступають в силу з 16.07.2019, а норма про листування — через рік.

Подробиці очікуйте у червневому випуску журналу «Кадровик 01» та на нашому порталі.

Галина Бєлікова

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок заяви про «чорнобильську» відпустку

Якщо на підприємстві є працівники, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та віднесені до 1 чи 2 групи постраждалих, для них гарантований додатковий відпочинок. А саме — додаткова відпустка за збереженням зарплати тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів.
36458

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
22351

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
67

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді