Закон визначає, як використовувати державну мову в усіх сферах життя, у т. ч. в трудових відносинах. Закон вступає в силу через два місяці
Офіційне видання ВРУ «Голос України» опублікувало текст Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Закон регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України. Він не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
Нікого не можна примушувати використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державну (ст. 20 Закону). Виняток, якщо працівники:
- обслуговують іноземців чи осіб без громадянства;
- створюють юридичні, технічні, інформаційно-рекламні тексти та інші документи для іноземців чи іноземних компаній і міжнародних організацій.
Трудові договори слід укладати державною мовою, але користуватися можна й перекладом договору. Закон зобов’язує вести листування з органами державної влади, місцевого самоврядування, державними та комунальними підприємствами, установами та організаціями державною мовою. Українською слід складати статистичну, податкову та іншу звітність.
Закон також:
- визначає перелік осіб, які зобов’язані застосовувати державну мову під час своїх службових обов’язків;
- передбачає створення Національної комісії із стандартів державної мови, яка перевірятиме рівень володіння державною мовою і видаватиме відповідні сертифікати;
- запроваджує Уповноваженого по захисту державної мови, який захищатиме українську мову та права громадян на її вивчення.
Основні положення Закону вступають в силу з 16.07.2019, а норма про листування — через рік.
Подробиці очікуйте у червневому випуску журналу «Кадровик 01» та на нашому порталі.
Галина Бєлікова
експерт Експертус Кадри
Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.