Порядок працевлаштування іноземців в Україні регулює Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон № 5067).
Право на роботу в України мають іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, яких визнано в Україні біженцями, яким надано притулок в Україні, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, яким надано тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію в Україну.
Роботодавці мають право приймати на роботу іноземців та осіб без громадянства на підставі дозволу, який видає територіальний орган служби зайнятості. Підстави та порядок отримання дозволу визначає розділ VII Закону № 5067.
Алгоритм працевлаштування іноземця ➤➤➤
Однак, дозвіл потрібен не для всіх. Наприклад, не потребує дозволу робота іноземців, які:
- працюють у складі дипломатичних представництв іноземних держав або представництв міжнародних організацій в Україні;
- уклали з іноземними роботодавцями — фізичними чи юридичними особами трудові договори про виконання роботи в Україні.
Роботу в Україні цих категорій іноземців регулює Закон України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 № 2709-IV.
Закон № 5067 у частині 6 статті 42 також передбачає певні категорії іноземців, яких роботодавці мають право працевлаштувати без дозволу. До цієї категорії належать іноземці, які постійно проживають в Україні; біженці; акредитовані журналісти закордонних ЗМІ; спортсмени, артисти та працівники мистецтва; священнослужителі та інші.
Управління Держпраці у Дніпропетровській області звертає увагу, що роботодавці при перевірці повинні мати докази належності працівника до зазначеної категорії осіб та надати їх контролюючим органам.
Галина Бєлікова
експерт Експертус Кадри