Держпраці попередила про небезпеки відрахувань із зарплати

Держпраці роз’яснила, коли правомірно відраховувати із зарплати працівників, який наказ потрібен і що робити, коли працівник незгоден із утриманням коштів

Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР забороняє в будь-який спосіб обмежувати працівників вільно розпоряджатися своєю зарплатою, окрім випадків, передбачених законодавством. Про це нагадало Управління Держпраці у Дніпропетровській області.

Підставами для відрахувань із заробітної плати можуть бути рішення, що підлягають примусовому виконанню, визначені у статті 3 Закону України «Про виконавче провадження». Наприклад, виконавчі листи; ухвали судів у цивільних, господарських, справах, справах про адмінправопорушення; рішення Європейського суду з прав людини тощо.

Законодавство обмежує розмір відрахування із зарплати. Так, стаття 26 ЗУ «Про оплату праці» встановлює максимальний розмір відрахувань — 50% при кожній виплаті зарплати. А відрахування із зарплати при виправних роботах і при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей не може перевищувати 70%.

КЗпП уможливлює відрахуваня для:

  • покриття заборгованості підприємству, де особа працює (ст. 127 КЗпП);
  • покриття шкоди, заподіяної працівником (ст. 136 КЗпП).

Як притягнути працівника до матвідповідальності?

В цих випадках відрахування провадять за наказом (розпорядженням) роботодавця. Розпорядження має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди i звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядають в порядку, передбаченому законодавством.

У решті випадків для покриття шкоди роботодавець має право звернутися до суду.

Держпраці звернуло увагу, що рекомендація Міжнародної організації праці № 85 визначає: «Має бути вжито всіх потрібних заходів з метою обмеження відрахувань із заробітної плати до такої межі, яка вважається доконечною для забезпечення утримання працівника і його сім'ї».

Галина Бєлікова
експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6965

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48002

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
24678

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
107100

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
251415

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді