Коли можна зменшити тривалість щотижневого відпочинку? Роз’яснює Мінсоцполітики

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
При підсумованому обліку робочого часу в окремих випадках можна скоротити тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого безперервного відпочинку.


Мінсоцполітики (лист від 02.10.2019 № 1436/0/206-19) зауважило, що законодавство не регламентує порядок і умови застосування підсумованого обліку робочого часу .

Коли можна зменшити тривалість щотижневого відпочинку? Роз’яснює Мінсоцполітики

КЗпП (ст. 61) допускає за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для такої категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу. Умова — тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин (ст. 50 і 51 КЗпП).

Табелювання за підсумованого обліку робочого часу

Мінсоцполітики затвердило Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу (наказ від 19.04.2006 № 138; далі ― Методичні рекомендації).

Міністерство наголошує, що Методичні рекомендації не реєструються в Міністерстві юстиції та мають інформативний, необов’язковий характер.

Стаття 61 КЗпП не містить застережень щодо дотримання при підсумованому обліку робочого часу вимог статей 59 та 70 КЗпП, на відміну від статей 50, 51 КЗпП.

Відтак, Мінсоцполітики вважає, що при підсумованому обліку робочого часу в окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена.

Коли можна зменшити тривалість щотижневого відпочинку? Роз’яснює МінсоцполітикиДізнайтеся, як розрахувати надурочні години за обліковий період при підсумованому обліку робочого часу

Утім, роботодавець, який вирішить скористатись роз’ясненням Мінсоцполітики, має зважати, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер. Про це Мінсоцполітики наголошує в кожному листі-роз’ясненні.

До того ж, статті 59 та 70 КЗпП не містять уточнень, в яких випадках їх можна не застосовувати.

Ольга Догадіна,

провідний експерт Експертус: Кадри

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулює стаття 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
17579

Тривалість робочого часу водіїв

Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв
10060

Бланк табеля обліку робочого часу

Табель обліку робочого часу (бланк П-5) використовується для контролю відпрацьованих годин, відпусток, лікарняних та інших видів часу, що враховуються для розрахунку заробітної плати. У цій статті Ви знайдете відповіді на такі питання: як здійснюється облік робочого часу у військових, який вигляд має бланк табеля робочого часу, як правильно заповнити бланк табеля обліку робочого часу?
71336

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67189

Запровадження вахтового методу роботи

Вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечено щоденне повернення працівників до місця постійного мешкання.
16778

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді