Коли можна зменшити тривалість щотижневого відпочинку? Роз’яснює Мінсоцполітики

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
При підсумованому обліку робочого часу в окремих випадках можна скоротити тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого безперервного відпочинку.


Мінсоцполітики (лист від 02.10.2019 № 1436/0/206-19) зауважило, що законодавство не регламентує порядок і умови застосування підсумованого обліку робочого часу .

Коли можна зменшити тривалість щотижневого відпочинку? Роз’яснює Мінсоцполітики

КЗпП (ст. 61) допускає за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для такої категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу. Умова — тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин (ст. 50 і 51 КЗпП).

Табелювання за підсумованого обліку робочого часу

Мінсоцполітики затвердило Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу (наказ від 19.04.2006 № 138; далі ― Методичні рекомендації).

Міністерство наголошує, що Методичні рекомендації не реєструються в Міністерстві юстиції та мають інформативний, необов’язковий характер.

Стаття 61 КЗпП не містить застережень щодо дотримання при підсумованому обліку робочого часу вимог статей 59 та 70 КЗпП, на відміну від статей 50, 51 КЗпП.

Відтак, Мінсоцполітики вважає, що при підсумованому обліку робочого часу в окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена.

Коли можна зменшити тривалість щотижневого відпочинку? Роз’яснює МінсоцполітикиДізнайтеся, як розрахувати надурочні години за обліковий період при підсумованому обліку робочого часу

Утім, роботодавець, який вирішить скористатись роз’ясненням Мінсоцполітики, має зважати, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер. Про це Мінсоцполітики наголошує в кожному листі-роз’ясненні.

До того ж, статті 59 та 70 КЗпП не містять уточнень, в яких випадках їх можна не застосовувати.

Ольга Догадіна,

провідний експерт Експертус: Кадри

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Запровадження вахтового методу роботи

Вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечено щоденне повернення працівників до місця постійного мешкання.
16473

Табель обліку робочого часу: як правильно вести

Табель робочого часу — підстава для нарахування зарплатні працівникам. Хто підписує табель обліку робочого часу? Який порядок ведення табелю обліку робочого часу? Як відмічається відпустка без збереження заробітної плати в табелі? Які особливості заповнення передбачає табель обліку робочого часу, зразок заповнення у разі зміни в обліку робочого часу? Відповіді на ці важливі питання а також реальний приклад заповнення табелю обліку робочого часу ви знайдете у статті.
486136

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2929

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
71445

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
42388

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді