До Управління Держпраці у Закарпатській області звернувся колишній працівник одного з підприємств із наріканням на незаконне звільнення.
Держпраці провело інспекційне відвідування згаданого підприємства. У ході перевірки стало відомо, що заявник дійсно працював там упродовж лютого-червня на умовах цивільно-правової угоди.
Як проходить інспекційне відвідування роботодавця ➤
Проте відносини між ним та роботодавцем мали ознаки трудових, зокрема:
- чоловіка прийняли на конкретну посаду;
- працював позмінно;
- користувався безкоштовним транспортним перевезення роботодавця до місця роботи,
- заробітну плату отримував на картковий рахунок, відкритий в одній з банківських установ у рамках зарплатного проєкту;
- грошові виплати одержував разом із виплатою заробітної плати основним працівникам підприємства.
Отже, роботодавець фактично підмінив трудовий договір цивільно-правовою угодою.
Таким чином, укладаючи із заявником замість трудового договору цивільно-правовий, директор підприємства позбавив працівника всіх прав та гарантій, передбачених законодавством про працю.
До речі, термін дії цивільно-правової угоди скінчився за день до початку військової служби працівника. Це і дало змогу не зберігати за ним місце роботи та середній заробіток.
Чоловік звертався до керівництва підприємства, проте у виплатах йому відмовили.
Фахівці Держпраці встановили, що керівництво підприємства порушило вимоги трудового законодавства, зокрема ч. 3 ст. 119 КЗпП.
Крім того, за результатами проведеного контрольного заходу, дирекція підприємства прийняла рішення оформити 110 трудових договорів із працівниками, які до цього працювали на умовах цивільно-правових угод.
За інформацією Державної служби України з питань праці
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.