Як скорочувати персонал при реорганізації ЗОЗ та утворенні КНП

Роз’яснювали на спільній нараді Департаменту охорони здоров’я м. Києва, керівників кадрових служб закладів та профспілкових комітетів Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я.

Як скорочувати персонал при реорганізації ЗОЗ та утворенні КНП


Представник Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я (далі — профспілка) відзначив, що в процесі реорганізації закладів охорони здоров’я (далі — ЗОЗ) часто виникають загрози порушення трудових прав і гарантій працівників. Тому необхідно нагадати про гарантії для працівників під час реорганізації.

Реорганізація організації та філії: дії кадрової служби

У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (ч. 4 ст. 36 КЗпП).

При реорганізації юридична особа припиняється. Водночас, звільнення працівників у разі реорганізації допускають тільки за умови скорочення штату або чисельності працівників. Право визначити чисельність і штат працівників належить власникові або уповноваженому їм органу.

Як скорочувати персонал при реорганізації ЗОЗ та утворенні КНПДізнайтеся, яку роботу повинен запропонувати роботодавець при скороченні

Представник профспілки також звернув увагу, що скорочення чисельності та скорочення штату не тотожні поняття. Скорочення чисельності передбачає звільнення працівників. Натомість скорочення штату може зменшувати кількість певних посад, спеціальностей, професій, та одночасно вводити до штатного розпису інші посади, спеціальності, професії. В результаті скорочення штату в окремих випадках кількість працівників навіть може збільшитися.

Як скорочувати персонал при реорганізації ЗОЗ та утворенні КНПКолеги запитують, чи правомірно попередити про скорочення під час відпустки для догляду

При змінах в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган повинен додержуватися такого порядку дій:

  • надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків звільнень (ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV);
  • видати наказ про внесення змін в організацію виробництва і праці. В наказі зазначити зміст цих змін, утворити комісію з проведення припинення або реорганізації, доручити комісії здійснити заходи, пов’язані з ліквідацією або реорганізацією закладу;
  • скласти і затвердити в установленому порядку новий штатний розпис;
  • видати наказ, який уповноважує відділ кадрів попередити працівників у разі звільнення зі скороченням чисельності або штату працівників не пізніше ніж за два місяці до події, включаючи ознайомлення працівників з наказом під розпис та вручення письмового повідомлення про звільнення.

Роботодавцям також слід пам’ятати, якщо працівник виявить бажання звільнитись раніше зазначеного строку попередження про звільнення, власник повинен провести звільнення у строк, про який просить працівник. У трудову книжку вносять запис про звільнення за пунктом 1 статті 40 КЗпП України.

Представник профспілки також нагадав слухачам, що роботодавці мають враховувати переважне право залишення на роботі або заборону на звільнення за ініціативою роботодавця певних категорій працівників. А також попередив про дотримання строків проведення розрахунку та видачі трудових книжок.

Хто має переважне право залишитись на роботі підчас скорочення

Галина Бєлікова,

редактор-експерт Експертус Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення за скороченням

На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
44853

Наказ про скорочення штату

Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
82302

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
161000

Скорочення працівників РДА з 01.01.2020: алгоритм для кадровиків

Ця стаття допоможе службі управління персоналом районної державної адміністрації пройти у жовтні-грудні 2019 року всі кроки, яких вимагає закон при скороченні працівників. Адже 01.01.2020 набуде чинності постанова КМУ від 19.06.2019 № 746 про скорочення штату РДА майже на 50 відсотків.
53282

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді