Відпустка для догляду за дитиною до 3 років
Частина третя статті 184 КЗпП забороняє звільняти з ініціативи роботодавця вагітних і жінок, які мають дітей віком до трьох (шести) років, одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда, крім випадків повної ліквідації підприємства.
Державні гарантії права на відпустки встановлює Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).
Кадровики цікавляться, як оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку бабусі або іншому родичу
На час відпустки роботодавець повинен зберігати за працівником місце роботи (посаду) (ч. 3 ст. 2 Закону про відпустки). Працівники доглядають за дитиною, користуючись своїм правом на соціальну відпустку.
В той же час, роботодавець не має права за власною ініціативою звільняти працівника у період його перебування у відпустці (ч. 3 ст. 40 КЗпП).
Висновок Управління Держпраці: оскільки на період відпустки для догляду за дитиною до трьох років роботодавець має зберігати за працівником місце роботи (посаду), така посада не підлягає виведенню зі штатного розпису підприємства.
За інформацією Управління Держпраці у Рівненській області
Стануть у пригоді зразки:
Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
У разі скорочення чисельності та штату працівників один із обов’язків роботодавця — повідомити працівників про це.
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті