Коли виплачувати зарплату та допомогу від ФСС

Про це роз’яснило Мінсоцполітики у листі від 19.11.2019 р. N 1680/0/206-19.

Коли виплачувати зарплату та допомогу від ФСС

УВАГА! Не приймайте такий лікарняний ➤

Конкретні терміни виплати заробітної плати підприємства встановлюють самостійно в колективному договорі або нормативному акті роботодавця. При цьому потрібно дотримувати норм статті 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР:

  • зарплату виплачують не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Першою половиною місяця вважають 15 календарних днів — з 1 по 15 число, а другою половиною — з 16 по 30 (31).

Тобто заробітну плату за першу половину місяця потрібно виплачувати з 16 по 22 число, а за другу половину — з 1 по 7 число наступного місяця. Можна також встановити конкретні строки виплати заробітної плати, наприклад за першу половину місяця — 16 або 22 число, тоді за другу — 1 або 6 число місяця.

  • Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, зарплату виплачують напередодні.

Але наступну зарплату треба виплатити у дні, визначені колективним договором або іншим нормативним актом підприємства, незалежно від того, чи перебуває у відпустці головний бухгалтер, чи одного разу, у зв'язку з виробничою потребою, виплатили зарплату раніше.

В які строки розглядати лікарняні, призначати та виплачувати допомогу з тимчасової непрацездатності, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV(далі — Закон № 1105).

Робочі органи ФСС фінансують страхувальників. За ці кошти роботодавці надають матеріальне забезпечення застрахованим особам.

Допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору, виплачують у найближчий строк виплати заробітної плати після дня, коли призначили допомогу (п. 1 ч. 2 ст. 32 Закону № 1105).

➤➤ Зворотний бік лікарняного: зони відповідальності кадровика

Отже, роботодавець виплачує матеріальне забезпечення:

  • після того як отримав фінансування від ФСС
  • у найближчий строк виплати заробітної плати (за першу або за другу половину місяця).

Якщо на підприємстві немає колдоговору, строки виплати зарплати встановіть у Положення про оплату праці. Це той самий «інший локальний акт роботодавця», про який йдеться в КЗпП та Законі про оплату праці.

Катерина Саватєєва, консультант Групи експертної підтримки Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18534

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54362

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49254

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488772

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6562

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді