УВАГА! Не приймайте такий лікарняний ➤
Конкретні терміни виплати заробітної плати підприємства встановлюють самостійно в колективному договорі або нормативному акті роботодавця. При цьому потрібно дотримувати норм статті 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР:
- зарплату виплачують не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Першою половиною місяця вважають 15 календарних днів — з 1 по 15 число, а другою половиною — з 16 по 30 (31).
Тобто заробітну плату за першу половину місяця потрібно виплачувати з 16 по 22 число, а за другу половину — з 1 по 7 число наступного місяця. Можна також встановити конкретні строки виплати заробітної плати, наприклад за першу половину місяця — 16 або 22 число, тоді за другу — 1 або 6 число місяця.
- Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, зарплату виплачують напередодні.
Але наступну зарплату треба виплатити у дні, визначені колективним договором або іншим нормативним актом підприємства, незалежно від того, чи перебуває у відпустці головний бухгалтер, чи одного разу, у зв'язку з виробничою потребою, виплатили зарплату раніше.
В які строки розглядати лікарняні, призначати та виплачувати допомогу з тимчасової непрацездатності, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV(далі — Закон № 1105).
Робочі органи ФСС фінансують страхувальників. За ці кошти роботодавці надають матеріальне забезпечення застрахованим особам.
Допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору, виплачують у найближчий строк виплати заробітної плати після дня, коли призначили допомогу (п. 1 ч. 2 ст. 32 Закону № 1105).
➤➤ Зворотний бік лікарняного: зони відповідальності кадровика
Отже, роботодавець виплачує матеріальне забезпечення:
- після того як отримав фінансування від ФСС
- у найближчий строк виплати заробітної плати (за першу або за другу половину місяця).
Якщо на підприємстві немає колдоговору, строки виплати зарплати встановіть у Положення про оплату праці. Це той самий «інший локальний акт роботодавця», про який йдеться в КЗпП та Законі про оплату праці.
Катерина Саватєєва, консультант Групи експертної підтримки Експертус Кадри