Держпраці роз’яснила, що за неоформлених працівників ФОП не оштрафують, проте попередять про порушення у сфері праці. Але адміністративної відповідальності не уникнути.

З 2 лютого 2020 року зменшили штрафи у сфері праці, що накладають на роботодавців — як юросіб, так і ФОП (Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 № 378-ІХ). Змін зазнала стаття 265 КЗпП, що визначає штрафи на роботодавців.
Платників єдиного податку 1-3 груп юридичних осіб та ФОП не штрафують за вперше виявлених неоформлених працівників. Замість штрафу — попередження.
Як зменшити розмір штрафу
Інспектор праці, що виявив порушення, не притягуватиме ФОП-роботодавця до відповідальності за статтею 265 КЗпП, але складе протокол про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 41 КпАП і передасть його до суду.
Штраф за частиною другою статті 265 КЗпП України є фінансовою санкцією, її накладає уповноважена посадова особа Держпраці. Штраф за статтею 41 КУпАП є адміністративною відповідальністю і накладається згідно із рішенням суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Штраф за неоформлених працівників, зарплату в конверті, фіктивне запровадження неповного робочого часу становить 8500-17 000 грн (ч. 3 ст. 41 КпАП).
Більше про нові штрафи ➤
Ірина Іванченко
шеф-редактор журналів «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри
за роз’ясненнями Держпраці
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.