З 2 лютого 2020 року діють нові розміри штрафів у сфері праці. Санкції істотно зменшили. Тепер за кожного неоформленого працівника роботодавці — юрособи на загальній системі оподаткування сплачують 10 МЗП. Це втричі менше, ніж до цього.
Обов’язкові документи відділу кадрів ➤ СКАЧАТИ ЧЕК-ЛІСТ
Штраф за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці зменшили в 5 разів — з 10 МЗП до 2 МЗП. Штрафують за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
Недопущення до інспектування, мета якого — виявити неоформлені трудові відносини, спричиняє штраф у 16 МЗП. Це в 6,25 разів менше, ніж було.
За порушення інших вимог законодавства про працю передбачений штраф за кожне таке порушення у розмірі 1 МЗП. Повторне порушення упродовж двох років — 2 МЗП.
Якщо порушник сплатить 50 % штрафу за 10 банківських днів, Держпраці уважатиме, що штраф погашений повністю.
Який штраф доведеться сплатити роботодавцю, якого перевірили до 02.02.2020, коли діяли вищі розміри штрафів, виявили порушення і зафіксували в акті перевірки?
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Утім, ці положення статті 58 Конституції України стосуються лише людини і громадянина (фізичної особи) і не поширюються на юридичних осіб (рішення Конституційного Суду України у справі № 1-7/99 від 09.02.1999).
Тому роботодавця притягнуть до відповідальності у тому розмірі, що діяв на день виявлення порушення — на дату підписання акта інспекційного відвідування.
За роз’ясненнями Держпраці