Зміни до Випуску 78 «Охорона здоров’я» ДКХП МОЗ уніс Наказом від 18.07.2019 № 1642. Цього разу зміни стосуються спеціалістів, що надають екстрену медичну допомогу.
Нова редакція Випуску 78 «Охорона здоров’я» ➤
До завдань та обов’язків лікаря з медицини невідкладних станів відтепер входить надання екстреної медичної допомоги не тільки у складі виїзної бригади, а й на прийомі пацієнтів, які звернулись до відділення екстреної допомоги самостійно або за направленням лікаря. Спеціаліст також має лікувати пацієнтів, що залишаються в палатах інтенсивної терапії відділення.
Чи обов’язково використовувати ДКХП?
Кваліфікаційна характеристика лікаря також уточнює коло невідкладних станів людини, за якими він повинен надавати допомогу. Конкретизовано коло знань, якими повинен володіти лікар. Зокрема, лікар з медицини невідкладних станів має знати, як діяти під час надання допомоги при масових випадках та під час катастроф, а також порядок роботи під час надзвичайних ситуацій з великою кількістю постраждалих.
Для роботи за цією професією особа може навчатися у виші за будь-якою з двох спеціальностей: «Лікувальна справа» або «Педіатрія». Однак, інтернатуру та спеціалізацію обов’язково має пройти за «Медициною невідкладних станів».
Новелою змін є визначення кваліфікаційних характеристик таких професій, як «Диспетчер оперативно-диспетчерської служби (медицина)» (код за КП 3221) та «Оператор оперативно-диспетчерської служби (медицина)» (код за КП 5132).
На посаді диспетчера має працювати спеціаліст з вищою освітою за ступенем молодшого бакалавра галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальністю «Медсестринство», та спеціалізацією за профілем роботи «Медицина невідкладних станів».
Диспетчер зобов’язаний діяти за схемою «прийом—відповідь—супровід». Тобто, окрім прийому виклику та направлення бригади екстреної допомоги, диспетчер супроводжує виклик, координує діяльність бригади. За потребою інформує заклади охорони здоров’я та взаємодіє з диспетчерськими службами поліції, надзвичайних ситуацій, пожежників.
Кадровики запитують, як перейменувати посади заступників, якщо головний лікар став медичним директором
Диспетчери, як і інші молодші спеціалісти з медичною освітою, мають проходити атестацію на визначення кваліфікаційної категорії. Однак, відповідальна робота диспетчерів потребує більш уваги та спеціальних знань. Тому навіть диспетчер без категорії повинен мати досвід роботи у складі бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги понад 1 рік.
Професія оператора трохи простіша — «прийом—відповідь». Вона не потребує спеціальної освіти. Працівнику достатньо мати загальну середню освіту та підготовку на курсах операторів або безпосередньо на робочому місці.
Галина Бєлікова
експерт Експертус Кадри