Прем’єр-міністр України
Олексій Гончарук
Завершився другий етап інспекційної кампанії, яку контролюючі органи проводять на виконання доручення Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука від 22.01.2020 № 2313/0/1-20. Головна мета кампанії — творити цивілізовані умови роботи працівникам та забезпечити їх легальне працевлаштування.
Лише за два тижні інформаційної кампанії, що передувала перевіркам, роботодавці надіслали до ДПС 107,1 тис. повідомлень про укладення трудових договорів з 202 тис. працівниками. Динаміка працевлаштування зросла на 25,8% порівняно із січнем 2019 року.
Інспектори перевіряли сферу торгівлі, а саме роботодавців, що мають потенційно незадекларованих 4 і більше осіб. На черзі — галузі сільського господарства, будівництва, транспорту та кур’єрської діяльності.
Як проходять перевірки з праці ➤
На урядовій нараді Прем’єр-міністр Олексій Гончарук підкреслив: «Ми поважаємо бізнес і ніхто не буде заважати його роботі численними перевірками. Але працівники повинні бути захищені. Тому проводитиметься робота, зокрема, роз’яснювальна, щодо переваг офіційного оформлення. Також буде створена гаряча лінія, на яку зможуть поскаржитися ті, хто працює нелегально».
Для проведення масштабних перевірок Держпраці доведеться збільшити кількість інспекторів. Для цього 1200 інспекторів, які наразі інспектують з питань охорони праці, пройдуть навчання.
Голова Уряду повідомив, що задля ефективності роботи розроблено спеціальний мобільний додаток. У додатку інспектор бачитиме повну інформацію про суб’єкта господарювання. Додаток — засіб ефективного обміну інформацією для різних органів.
Крім перевірок на роботодавців може очікувати ще один сюрприз — підвищення штрафів, які щойно зменшили.
Голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, Галина Третьякова, на зустрічі представників Української Ради Бізнесу пояснила, що знизити штрафи за незаконне використання праці було непросто, оскільки для цього потрібно було подолати супротив Міжнародної організації з питань охорони праці.
«Справа в тому, що Державна інспекція праці була на той час не перезавантажена, — пояснила Голова комітету. — Нам потрібно докорінно змінити механізми в службі, оскільки ми не можемо давати інструмент великих штрафів, та ще й без попередження, на такий корумпований орган».
Кадровики запитують, чи надасть інспектор праці фото та відео, які зробив під час інспектування
Певно, пані Третьякова, дуже потішила заявою інспекторів Держпраці та ОМС й їхніх керівників. Повноваження європейських колег значно ширші, порівняно із Держпраці, а штрафи значно вищі. «Як тільки ми починаємо перезавантажувати Держпраці, ми переходимо на Європейські стандарти», — заявила Галина Третьякова.
Тож, чекатимемо на законопроєкти, над якими «зараз ведеться потужна робота».
Юлія Видиборець
головний редактор експертно-правової системи «Експертус Кадри»