Як законно відмовляти у прийнятті на роботу — настанови від Служби зайнятості

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Державна служба зайнятості роз’яснила, як обґрунтувати відмову у працевлаштуванні, щоб не наразитися на штраф у 2 МЗП.

Як законно відмовляти у прийнятті на роботу — настанови від Служби зайнятості

Тільки-но відзвітували до Центрів зайнятості про дотримання 5% квоти у працевлаштуванні громадян, що мають додаткові гарантії. Однак, розслаблятися роботодавцям не слід — Держпраці масово перевіряють умови працевлаштування. А Державна служба зайнятості (далі — ДСЗ) нагадує, що необґрунтована відмова у працевлаштуванні кандидату, який має додаткові гарантії, загрожує роботодавцю штрафом у подвійному розмірі мінімальної зарплати — 9446 грн.

Кадрові звіти 2020: подайте вчасно ☝☝☝

Обмеження або переваги при укладенні трудового договору на підставі певних персональних ознак шукачів роботи можуть розумітися як дискримінація. Проте, існують обставини, передбачені в законодавстві, які роблять законною відмову в працевлаштуванні. Зокрема, вимоги можуть стосуватися:

  • наявності громадянства України (наприклад, для посад державної служби);
  • віку (зокрема, для робіт з важкими і шкідливими умовами або робіт, що можуть зашкодити моральному розвитку неповнолітніх);
  • статі (наприклад, для робіт з важкими і шкідливими умовами праці);
  • рівня освіти (приміром, медичним працівником може працювати особа з відповідною освітою);
  • стажу (наприклад, допустимою є вимога мінімального стажу роботи за спеціальністю для зайняття посади);
  • стану здоров’я (зокрема, до роботи на судні допускаються особи, визнані придатними для цього за станом здоров'я);
  • судимості чи заборони займати певні посади (приміром, особи, які мають судимість за корисливий злочин, не можуть обіймати керівні посади і посади, пов'язані з матеріальною відповідальністю) тощо.

Вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника можуть встановлюватися законодавством України (ст. 22 КЗпП). Це означає, що роботодавець не може ставити вищі вимоги щодо наявності освіти, ніж це передбачено відповідними кваліфікаційними довідниками.

ДСЗ радить роботодавцям, які відмовляють кандидату у працевлаштуванні, перевіряти чи не належить претендент на робоче місце до категорій, яким заборонено відмовляти в прийнятті на роботу.

Слід встановити, чи обов’язковою є письмова форма надання відмови. Відмовляти у письмовій формі роботодавці зобов’язані вагітним, жінкам з дітьми до 3-х років, одиноким матерям з дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю (ст. 184 КЗпП).

Зразок повідомлення про відмову у прийнятті на роботу ➤

Безробітному за направленням центру зайнятості роботодавець також зобов’язаний письмово обґрунтувати відмову. Він особисто ставить відмітку у графу «Відповідь про прийняте рішення» на корінці направлення напроти належної причини відмови в працевлаштуванні.

У широкому розумінні «необґрунтованою» є відмова, яка не містить конкретних причин або посилається на мотиви, які не пов’язані з діловими або професійними якостями претендента на робоче місце. Необхідним є посилання на норми законодавства, а відсутність «ділових якостей» має бути доведена (слід зазначити, яких саме якостей бракує претенденту).

Приміром, ДСЗ вважає, що не може вважатись обґрунтованою відмова, якщо претендент на робоче місце навіть не пройшов співбесіду.

За наявності письмової вимоги оформити відмову у прийнятті на роботу роботодавець має викласти підстави у письмовій формі. Таку відмову роботодавець має надати одразу після прийняття на посаду іншого претендента.

Неприпустимо відмовляти в працевлаштуванні з дискримінаційних мотивів. Перелік ознак, за якими забороняється обмеження прав, міститься, зокрема, у статті 2-1 КЗпП.

У разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприяння працевлаштуванню, за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб з нього стягують штраф у розмірі 9446 гривень.

Як законно відмовляти у прийнятті на роботу — настанови від Служби зайнятостіУВАГА: З 02.02.2020 діють нові штрафи у сфері праці

Якщо ж претендент на робоче місце не належить до певних категорій громадян, то необґрунтовану відмову в працевлаштуванні інспектор праці може трактувати як порушення інших вимог законодавства про працю. Таке порушення карається фінансовою санкцією у розмірі однієї мінімальної зарплати.

Окрім того, необґрунтовану відмову можуть оскаржити в суді.

Перевірити себе та надати коректну обґрунтовану відмову допоможе стаття: «Обґрунтування відмови у прийнятті на роботу: мінімізуємо ризики роботодавця»

За інформацією Державного центру зайнятості

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява про прийняття за строковим трудовим договором

Строковий трудовий договір доцільно укладати у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, чи в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
31287

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
5336

Зразок заяви про прийняття на роботу

Заява — це письмове офіційне повідомлення і/або прохання, яке подають на ім’я посадової особи, зазвичай — це керівник організації.
469003

Прийняття на роботу під час воєнного стану: що врахувати

Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.
34244

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді