Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації по всій території України. Карантин продовжено до 24 квітня

Розпорядження «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» № 338-р затверджено сьогодні.

Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації по всій території Україні. Карантин продовжено до 24 квітня


Уряд запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України на 30 днів, до 24 квітня 2020 року.

>>> Надзвичайний стан у зв’язку з пандемією: що має знати кадровик

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль прокоментував: «Уряд діє за визначеним планом боротьби з поширенням коронавірусної інфекції. І сьогоднішнє рішення обумовлене тим, що випадки захворювання на COVID-19 вже виявлені в 13 областях та місті Києві».

Як запровадити дистанційну роботу

За словами Прем'єр-міністра, режим надзвичайної ситуації не обмежує конституційні права громадян, а лише консолідує зусилля для подолання загрози.

Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації по всій території Україні. Карантин продовжено до 24 квітня

Також Денис Шмигаль повідомив, що Уряд в боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції діє за визначеним планом. Та наразі працює з міжнародними партнерами. Зокрема, вчора був проведений перший телеміст з китайськими лікарями, які поділилися своїм досвідом. Разом з Офісом Президента йде робота для збільшення поставок тестів в Україну.

Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації по всій території Україні. Карантин продовжено до 24 квітняЗакон про запобігання коронавірусу: чим допоможе кадровикам

Заступник Міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар призначений керівником робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня.

Додатково до цього рішення Кабмін постановив:
  • належним чином облаштувати КПП в зонах надзвичайної ситуації з обов’язковим санітарним оглядом громадян та пропуском лише після медичного огляду осіб та дезінфекції транспортних засобів;
  • залучити до роботи на цих пунктах працівників та технічні засоби МОЗ, Нацполіції, Нацгвардії, ДСНС, Держпроспоживслужби;
  • усі приміщення, дороги та тротуари мають проходити ретельну дезінфекцію;
  • надавати допомогу малозахищеним верствам населення із залученням працівників соціальних служб, громадських і волонтерських організацій до надання допомоги.

За інформацією Урядового порталу

image56

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5462

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41087

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19188

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96852

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26025

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді