Як скорочувати персонал під час карантину

Дотримуйтесь законодавчих норм, щоб не наразитися на штраф.

Як скорочувати персонал під час карантину

Як оптимізувати штат в умовах карантину

Держпраці нагадує, що Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення трудових прав державних службовців, працівників державних органів, підприємств, установ та організацій на час встановлення карантину у зв’язку із загостренням ситуації, пов’язаної з поширенням випадків гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 25.03.2020 № 256, рекомендовано підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності на час встановлення карантину не звільняти працівників, які виконують визначену трудовим договором роботу вдома, та працівників, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину, з підстав, установлених пунктами 3, 4 і 5 частини першої статті 40 КЗпП.

Стаття. 40 КЗпП передбачає можливість розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, а також строкового трудового договору до закінчення строку його чинності власником або уповноваженим ним органом у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі:

  • ліквідації,
  • реорганізації,
  • банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації,
  • скорочення чисельності або штату працівників.

Щоб не наразитись на штраф, дотримуйтесь правомірного порядку скорочення чисельності або штату працівників.

Алгоритм для роботодавця

1. Повідомте первинну профспілкову організацію про заплановане скорочення чисельності або штату працівників.

2. У разі, якщо планується звільнення, маєте завчасно, але не пізніше ніж за три місяці до намічуваних звільнень надати профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести з профспілками певні консультації (ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).

3. Видайте наказ про скорочення чисельності або штату працівників.

4. Отримайте згоду профспілки на розірвання трудового договору з конкретним працівником.

5. Попередьте працівників про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці та запропонуйте їм переведення на іншу роботу.

6. Поінформуйте службу зайнятості.

7. Видайте наказ про звільнення.

8. Внесіть відповідний запис до трудової книжки працівника.

9. Видайте йому копію наказу, трудову книжку та проведіть розрахунок.

Як провести процедуру звільнення у випадку скорочення штату працівників, якщо на дату скорочення працівник перебуває на лікарняному.

Роботодавець зобов’язаний персонально попередити працівників про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці (ст. 49-2 КЗпП). При цьому законодавство не передбачає виключення зі строку попередження працівника про наступне звільнення часу знаходження його у відпустці або на лікарняному.


Однак, ч.3 ст. 40 КЗпП забороняє звільнення за ініціативою роботодавця, якщо працівник перебуває на лікарняному. Виключення — повна ліквідація підприємства та тривале захворювання працівника (п. 5 ст. 40 КЗпП).

Як скорочувати персонал під час карантинуЯк оформити звільнення в дистанційному режимі

У такий ситуації звільнення за скороченням провадиться у перший робочий день згідно з графіком роботи після закінчення тимчасової непрацездатності. Вдруге повідомляти працівника про звільнення за два місяці не потрібно, адже дата звільнення переноситься не з ініціативи та не з вини роботодавця.

Листок непрацездатності маєте оплатити, оскільки його було видано ще під час перебування працівника у трудових відносинах з роботодавцем. Останнім днем трудових відносин є день звільнення і він також включається до цього періоду.

За інформацією ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

image33

Як скласти номенклатуру справ кадрової служби на 2025 рік

Статті за темою

Усі статті за темою

Скорочення посади під час «декретної» відпустки працівника

Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
38877

Зразок наказу про звільнення за скороченням

На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
46075

Наказ про скорочення штату

Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
83191

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
162422

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді