Як організувати чергування працівників на підприємстві? Роз’яснює Держпраці

Чергування ― працівник перебуває на роботі аби оперативно розв’язувати невідкладні питання, які не входять до кола його обов’язків за трудовим договором.

Як організувати чергування працівників на підприємстві? Роз’яснює Держпраці

⇛ Антикризова школа для кадровиків ☝ Доступна онлайн ⇚

Управління Держпраці у Кіровоградській області роз’яснило, як правильно організування чергування працівників на підприємстві.

Держпраці нагадало, що на сьогодні в трудовому законодавстві відсутня інформація про поняття та порядок організації і здійснення чергувань. Однак з об’єктивних причин роботодавець може залучити до чергування своїх працівників.

Чергування — перебування працівника на підприємстві за розпорядженням роботодавця до початку або після закінчення робочого дня, у вихідні або святкові (неробочі) дні для оперативного розв’язання невідкладних питань, які не входять до кола обов’язків працівника за трудовим договором (постанова Секретаріату ВЦРПС «Про чергування на підприємствах і в установах» від 02.04.1954 № 233, діє в частині, яка не врегульована законодавством України, відповідно до Постанови ВРУ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу СРСР» від 12.09.1991 № 1545; далі — Постанова № 233).

Як організувати чергування працівників на підприємстві? Роз’яснює ДержпраціДізнайтеся, як оформити самоізоляцію працівника під час карантину

Роботодавець може застосовувати чергування у виняткових випадках і лише за згодою виборного органу профспілки. Не можна залучати працівника до чергувань частіше одного разу на місяць. Чергові не повинні:

  • виконувати обов’язків щодо перевірки перепусток на вході й виході з підприємства;
  • виконувати обов’язків сторожів;
  • приймати пошту;
  • прибирати приміщення тощо.

Якщо залучаєте до чергування після закінчення робочого дня, початок наступного робочого дня маєте перенести на пізніший час.

Тривалість чергування або роботи разом з чергуванням не може перевищувати нормальної тривалості робочого дня.

Чергування у вихідні й святкові (неробочі) дні в найближчі 10 днів компенсують наданням відгулу тієї ж тривалості, що і чергування.

Держпраці наголошує ― відрізняйте чергування від виконання працівником його звичайних трудових обов’язків на змінних роботах, на роботах, що виконуються за графіком у вихідні, святкові (неробочі) дні, в нічний час.

Як організувати чергування працівників на підприємстві? Роз’яснює ДержпраціЯк визначити квартальну норму робочого часу при підсумованому обліку, якщо оголошений простій

Держпраці нагадало про нормативно-правові акти, що містять норми про чергування, коли працівник виконує свої трудові обов’язки з оплатою. Однак така праця не є чергуванням згідно з постановою № 233. Зокрема, чергування медиків у стаціонарі та вдома (пп. 5.1 і 5.2 Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519).

Графік чергування затверджує роботодавець за погодженням з профспілкою. Працівників залучають до чергування наказом (розпорядженням) роботодавця. В наказі передбачають дні відпочинку, що надають працівникам за чергування. Чергування у вихідний день не підлягає оплаті. За чергування надають відгул. В табелі обліку використання робочого часу (далі ― табель) години чергування не зазначають (лист Мінпраці від 02.04.2010 № 89/13/116-10).

Однак, аби зберегти баланс робочого часу за період (місяць, квартал тощо) день відгулу за чергування в табелі проставляють як відпрацьований час (літерний код «Р» або цифровий «01»). І цей час оплачують як відпрацьований.

Держпраці звертає увагу, що тривалість відгулу має дорівнювати тривалості чергування. Працівник може чергувати у його робочі та неробочі дні. Якщо працівник чергує у свій робочий день, то такий день позначають у табелі як робочий і зарплату за нього нараховують як за звичайний робочий день.

Якщо працівник чергував у вихідний, святковий або неробочий день, застосовуйте норми постанови № 233. За такий день надайте працівнику відгул.

У колдоговорі встановлюють взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин (ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди»). Тому порядок залучення працівників до чергування маєте визначати у колдоговорі підприємства з дотриманням норм і гарантій, встановлених законодавством та Галузевою угодою.

Уряд розширив перелік 60-річних осіб, які можуть працювати

Як документувати чергування, нормативно-правові акти не визначають. Тому пакет документів може бути різним. Порядок та умови залучення до чергування врегулюйте в колдоговорі чи іншому локальному документі підприємства, організації, установи, наприклад, у Положенні про чергування. Зазвичай, складають графік чергування та видаютьнаказ про залучення до чергування. Ці документи погоджують з профспілкою.

Держслужбовців та посадових осіб місцевого самоврядування часто залучають до чергувань. В цьому випадку також керуйтесь механізмом залучення до чергувань, наведеним у роз’ясненні. Виняток — «надзвичайне» чергування. Для керівників і заступників керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади на робочих місцях у святкові дні для вирішення питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків НС порядок залучення до чергування врегульоване Типовим порядком організації чергування керівників і заступників керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади на робочих місцях у святкові дні для вирішення питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою КМУ від 10.04.2013 № 254 (далі — Постанова № 254).

Мета «надзвичайного» чергування:

  • оперативне прийняття рішень та організація робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків НС;
  • організація взаємодії та координації дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з ліквідації наслідків НС.

Держпраці зауважує, що Постанова № 254 не скасовує та не підміняє Постанову № 233. Постанова № 254 рекомендує затвердити порядок організації «надзвичайних чергувань» на місцях. У ньому радимо прописати і спосіб компенсації таких чергувань.

За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2708

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69433

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41073

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149732

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42457

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді