Нагадуємо, що відповідно до нового Закону «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463) педпрацівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком, слід перевести із безстрокових трудових договорів на строкові. Це вимога пункту 2 частини 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 463.
Переведення відбувається за письмової згоди педагога.
Алгоритм переведення вчителів-пенсіонерів на строкові трудові договори
Після закінчення однорічного договору наступні договори можуть укладатись із вчителями-пенсіонерами на триваліший строк, а саме – до 3-х років. Кількість таких пролонгацій необмежена.
Рішення про продовження співпраці після закінчення першого строкового договору директор навчального закладу буде приймати самостійно.
Оплата праці вчителів-пенсіонерів за строковими договорами
МОН зауважує, що у разі переведення на строковий договір розмір зарплати педпрацівника пенсійного віку не може бути змінено, оскільки він продовжує обіймати ту ж посаду, виконувати той самий обсяг робіт і зберігає відповідну кваліфікаційну категорію.
Одночасно, за рахунок коштів роботодавця, строковим трудовим договором можуть бути передбачені додаткові пільги, гарантії та компенсації – крім тих, що вже встановлені законодавством. Зокрема, документом можуть бути передбачені гарантії для працівника на випадок дострокового припинення контракту з незалежних від нього причин та інше.
Міносвіти інформує, що щорічна відпустка та інші права зберігаються за вчителем.
Якщо педагог-пенсіонер не погодиться переходити на строковий договір і не надасть до 01.07.2020 письмову згоду на продовження трудових відносин, його буде звільнено на підставі п.9 ч. 1 статті 36 КЗпП.
Виконувачка обов’язків Міністра освіти і науки України Любомира Мандзій прокоментувала: «Освіта потребує оновлення, як методичного та матеріально-технічного, так і кадрового. Однак немає жодних підстав думати, що системі не потрібні досвідчені працівники. Якщо вчитель пенсійного віку, але є професіоналом своєї справи, то школа, учні, батьки, загалом система освіти завжди будуть зацікавлені у ньому. Тому я сподіваюсь, що керівники шкіл поставляться з усією відповідальністю до організації зрозумілого та чесного процесу переведення вчителів-пенсіонерів на строкові договори».
Дізнайтеся, чи можна перевести на строкові договори наукових працівників-пенсіонерів
Одночасно до 1 липня 2020 року директорів шкіл, які перебувають на безстрокових трудових угодах, в обов’язковому порядку теж переводять на строкові трудові договори на 6 років (на 1 рік – для директорів, які отримують пенсію за віком) з можливістю брати участь у конкурсі.
На думку МОН, Закон № 463 ліквідує таке явище в українському освітньому просторі, як «вічний директор». Адже тепер керівник може перебувати на посаді не більше ніж 2 терміни по 6 років поспіль в одному закладі.
За інформацією МОН