Держпраці роз’яснює, у який строк виплачувати відпускні під час карантину

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Роботодавець має виплатити працівнику зарплату за час відпустки не пізніше ніж за три дні до її початку. Але за форс-мажорних обставин, зокрема під час карантину, працівнику часто необхідно оформити відпустку з наступного дня після подання заяви. Як роботодавцю дотримати норм законодавства?

Держпраці роз’яснює, у який строк виплачувати відпускні під час карантину

Як надати щорічну основну відпустку

Стаття 115 КЗпП і частина 1 статті 21 Закону «Про відпустки» (далі — Закон про відпустки) регламентують: заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.


У разі несвоєчасної виплати роботодавцем відпускних, на вимогу працівника відпустка повинна бути перенесена на інший період.

Як оплачувати відпустки за графіком

Конкретний період надання відпусток у встановлених графіком межах узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну (ч. 11 ст. 10 Закону про відпустки).

Складання графіка дозволяє роботодавцю планувати надання відпусток працівникам з урахуванням виробничих потреб та допомагає завчасно врегулювати питання заміни на час відпустки.

Відпускні роботодавець має виплатити працівнику не пізніше ніж за три дні до початку відпустки (ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки, ч. 3 ст. 115 КЗпП).

Управління Держпраці наголошує, що триденний строк слід розраховувати у календарних днях. День виплати відпускних — не враховується.

Приміром, якщо перший день відпустки — 27.04.2020 р. (понеділок), відпускні слід виплатити не пізніше 23.07.2020 р. (четвер). При цьому зробити виплату можна раніше, наприклад, у середу (22.04.2020 р.). Адже, стаття 21 Закону про відпустки передбачає, що виплата має бути проведена «не пізніше ніж за три дні до її початку».

У випадку, коли останній день строку виплати відпускних припадає на вихідний, їх слід виплатити не пізніше останнього робочого дня тижня до початку відпустки.

Наприклад, якщо перший день відпустки — 30.04.2020 р. (четвер), останній день строку виплати відпускних 26.04.2020 р. (неділя). При п’ятиденному робочому тижні субота і неділя — вихідні дні (ч. 2 ст. 67 КЗпП). Крайній строк виплати відпускних — 24.04.2020 р. (п’ятниця). При шестиденному робочому тижні оплата повинна бути проведена не пізніше 25.04.2020 р.(субота).


Оплата відпустки поза графіком

Зміна термінів надання вiдпусток, вiдображених у графiку, може бути проведена за узгодженням сторiн трудового договору. Приміром, якщо працiвник просить перенести вiдпустку за сiмейними обставинами або надати її в стислi термiни через введення карантину, а роботодавець не заперечує — законодавство про вiдпустки не порушується.

ГУ Держпраці у Донецькій області зауважує, що у разі настання обставин, які зумовили використання працівником щорічної відпустки чи її частини у терміни, які унеможливлюють провести виплату відпускних у строки, передбачені ст. 115 КЗпП і ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки, як виняток, в заяві працівник має право написати про отримання зарплати за відпустку в терміни, визначені за згодою між працівником та роботодавцем. У такому випадку — це не може розглядатися як порушення вимог законодавства про працю.

Держпраці роз’яснює, у який строк виплачувати відпускні під час карантинуЯк ознайомити з наказом, якщо відділ кадрів чи працівник працює дистанційно під час карантину

Згідно з нормами ст. 7 Конвенції про оплачувані відпустки N 132 Міжнародної організації праці, ратифікованої Законом України N 2481-III від 29.05.2001 «(далі — Конвенція) кожна особа, яка користується відпусткою, передбаченою в цій Конвенції, отримує за повний період цієї відпустки нормальну чи середню зарплату. Суми, що належать до виплати, виплачують зацікавленій особі до відпустки, якщо інше не передбачено угодою, що стосується працівника і роботодавця (ст. 7 Конвенції).

Працівники, які мають право на щорічні відпустки у зручний час

Чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана ВРУ, є частиною національного законодавства (ч. 1 ст. 9 Конституції України).

Якщо міжнародним договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що їх містить законодавство України про працю, то застосовують правила міжнародного договору або міжнародної угоди (ст. 8-1 КЗпП).

Отже, за наявності окремої угоди між працівником і роботодавцем виплатити зарплату за час щорічної відпустки можна в інші строки, ніж визначає національне законодавство. Однак, така угода застосовується як виняток.

Увага! Виплата відпускних щонайпізніше за три дні до початку відпустки — питання, яке з-поміж інших, контролюють інспектори праці. Багато заяв про виплату відпускних у день зарплати — підстава для висновку, що взаємних угод не було, а перенесення ініціював роботодавець.

За інформацією ГУ Держпраці у Донецькій області

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна відпустка наперед: брати чи ні?

Працівник вийшов з щорічної відпустки, після чого прийняв рішення звільнитися. Однак він не відпрацював робочий рік, за який йому було надано відпустку. Очевидно, що кожному роботодавцю захочеться повернути гроші за ті дні відпустки, які не є відпрацьованими. Зробити це можливо, але за певних умов.
18678

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538238

Покладення обов’язків на час відпустки: оформлюємо заміну правильно

На час відпустки основного працівника передбачена можливість виконання його обов’язків іншим працівником. Як правильно оформити покладання обов’язків на час відпустки, зокрема, коли директор йде у відпустку, читайте у статті
99401

Відпустка при народженні дитини: зразок наказу

Працівник просить відпустку при народженні дитини? Надавайте, якщо має на неї право. Скористатися правом на відпустку працівник може упродовж трьох місяців із дня народження дитини. Працівник має використати відпустку не пізніше 104-го дня з дня народження дитини
17914

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді