Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства умовно виділяє дві великі категорії перевірок в Україні.
Перша категорія, на яку діє мораторій під час карантину — це так званий державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Мінекономіки наголошує, що Держнагляд ідентифікується за сферами контролю, а не за органами.
Так, зокрема, у Держпродспоживслужби є близько 15 сфер контролю. Одні з них підпадають під дію мораторію, приміром, захист рослин. Інші — ні, наприклад, окремо виділене державне регулювання цін.
Під мораторій на час карантину потрапили перевірки:
- пожежної безпеки,
- охорони праці,
- екологічні перевірки тощо (всього більш як 80 сфер).
Весь цей вид контролю регламентує Закон України №877 від 05.04.2007 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі — Закон № 877).
Саме Закон № 877 встановлює базові правила проведення перевірок. Саме для цього виду контролю діє інтегрована автоматизована система державного нагляду (контролю) — так званий Інспекційний портал, на якому публікують плани, результата та звіти про виконання планів таких перевірок.
Друга категорія — це перевірки, які здійснюються у сферах, що не підпадають під дію Закону № 877, а саме:
- валютного контролю;
- податкового контролю;
- митного контролю;
- державного експортного контролю (крім деяких питань космічної діяльності);
- контролю за дотриманням бюджетного законодавства;
- банківського нагляду;
- державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції;
- державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення;
- державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг;
- законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг;
- державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції.
Мінекономіки окремо звертає увагу роботодавців на державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції. Контроль у цій сфері здійснюють 7 органів згідно з переліком видів продукції, що підлягає контролю. Серед органів контролю, зокрема, Держпраці, ДСНС, Держпродспоживслужба. Перевірки цих органів перебувають під мораторієм для більшості з їхніх сфер контролю, але можуть здійснювати будь-які перевірки у частині ринкового нагляду.
Отже, Законами 530-ІХ та 533-ІХ на час карантину заборонені планові перевірки для першої категорії та податкові перевірки з деякими винятками.
Мінекономіки наголошує:
- перевірки під час карантину можливі;
- перевірки другої категорії не підпадають під мораторій (за винятком податкових, заборонених окремо);
- перевірки другої категорії не відображаються на Інспекційному порталі.
За інформацією Мінекономіки