Постановою Кабміну від 13.05.2020 № 394 гостра респіраторна хвороба COVID-19, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2, внесена до переліку професійних захворювань.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий в установленому порядку листок непрацездатності.
Хто має право видавати листки непрацездатності
Медичним працівникам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. У такому випадку зазначається причина непрацездатності «ізоляція від COVID-19-11».
У разі захворювання громадянина на COVID-19 із зазначенням причини непрацездатності «захворювання загальне-1» на час лікування надається допомога по тимчасовій непрацездатності, що виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу, а саме:
- 50 % середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
- 60 % середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п’яти років;
- 70 % середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;
- 100 % середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.
Якщо захворювання медпрацівника на COVID-19 пов’язане з виконанням професійних обов’язків, на час лікування діє норма про допомогу по тимчасовій непрацездатності, що пов’язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням. Допомога у цьому випадку складає 100 % середньої заробітної плати (оподаткованого доходу). Вона призначається та виплачується страхувальником за місцем роботи потерпілого, де стався страховий випадок.
Фонд соціального страхування нагадує, що виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється:
- за перші 5 днів — за рахунок коштів страхувальника;
- з 6-го дня — за рахунок коштів Фонду соціального страхування.
Підставою для усіх оплат втрати працездатності, пов’язаних з виконанням професійних обов’язків, є виданий в установленому порядку листок непрацездатності та акт розслідування гострого професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Як має заповнити листок непрацездатності медичний заклад
Робочі органи виконавчої дирекції ФСС здійснюють фінансування страхувальника для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно наданої ним за встановленим зразком заяви-розрахунку, що містить інформацію про нараховані медичним працівникам суми матеріального забезпечення.
ФСС наголошує: заяви-розрахунки для оплати лікарняних через COVID-19 слід формувати окремо.
Якщо потерпілий працює за сумісництвом, оплата днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Фонду здійснюється на підставі копії лікарняного, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (за наявності) за основним місцем роботи та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи.
Відповідно до ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» держава забезпечує страхові виплати медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я:
1) у разі встановлення групи інвалідності протягом 1 (одного) календарного року, що настала внаслідок захворювання коронавірусною хворобою (COVID-19), за умови, що таке захворювання пов'язане з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження – залежно від встановленої працівнику групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності, але не менше, ніж 300-кратному розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року: у 2020 році – 630 600 гривень. Виплата призначається і виплачується працівникові протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату.
2) у разі смерті працівника – у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року: у 2020 році – 1 576 500 гривень. Страхова виплата призначається і виплачується разово та в рівних частинах членам сім’ї, батькам та утриманцям померлого працівника протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату. Члени сім’ї та батьки померлого працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.
Медичний працівник, смерть якого настала внаслідок інфікування коронавірусною хворобою (COVID-19), прирівнюється за своїм статусом до військовослужбовця, який проходив військову службу, смерть якого настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби. Члени сім’ї такого працівника, його батьки та утриманці користуються усіма відповідними правами та гарантіями, передбаченими законодавством України.
На виконання норм цього Закону постановою КМУ від 17.06.2020 № 498 затверджено Порядок здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів (далі – Порядок).
Які дії роботодавця?
Порядком передбачено:
1) У разі встановлення медичному працівникові групи інвалідності та ступеня втрати працездатності протягом одного календарного року внаслідок захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, що настало під час виконання професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження, виплата проводиться разово у таких розмірах:
- 400-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, — для осіб з інвалідністю І групи; у 2020 році – 840 800 грн;
- 350-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, — для осіб з інвалідністю ІІ групи; у 2020 році – 735 700 грн;
- 300-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, — для осіб з інвалідністю ІІІ групи; у 2020 році 630 600 грн.
2) У разі смерті медичного працівника, що настала внаслідок його інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, під час виконання професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження, членам сім’ї, батькам, утриманцям померлого медичного працівника (далі — особи, які мають право на виплату) проводиться виплата в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, — 1 576 500 грн у 2020 році.
Страхові виплати, передбачені Порядком, призначаються і виплачуються управліннями виконавчої дирекції Фонду в областях, м. Києві або їх відділеннями.
Право на отримання страхової виплати настає з дня встановлення медико-соціальною експертною комісією групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності внаслідок захворювання медичного працівника на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.
Для призначення страхової виплати до органу Фонду медичний працівник подає такі документи:
- заяву про призначення виплати із зазначенням особового рахунка, відкритого в банківській установі для перерахування коштів, та інформації про неотримання виплати в іншому органі Фонду за формою, затвердженою виконавчою дирекцією Фонду;
- копії паспорта громадянина України та реєстраційного номера облікової картки платника податків із пред’явленням оригіналів (копії засвідчуються підписом працівника органу Фонду);
- висновок медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності внаслідок захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2;
- примірник акта розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії за встановленою формою;
- копію трудової книжки або витягу з неї, засвідчену страхувальником, або її засвідчує своїм підписом працівник органу Фонду в разі пред’явлення оригіналу;
- копію цивільно-правового договору (якщо працював на умовах такого договору), засвідчену страхувальником, або її засвідчує своїм підписом працівник органу Фонду в разі пред’явлення оригіналу;
- рішення суду про встановлення факту професійного захворювання (за наявності рішення суду з цього питання).
У разі смерті медичного працівника члени сім’ї, батьки та утриманці для отримання одноразової допомоги звертаються до органу Фонду за зареєстрованим місцем проживання/перебування померлого медичного працівника та подають:
- заяви кожної особи, яка має право на виплату, або уповноваженого представника про призначення одноразової допомоги із зазначенням інформації про неотримання виплати в іншому органі Фонду за формою, затвердженою виконавчою дирекцією Фонду (за малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків або опікун чи піклувальник);
- копію свідоцтва про смерть медичного працівника (із пред’явленням оригіналу);
- копії паспорта громадянина України та реєстраційних номерів облікової картки платника податків із пред’явленням оригіналів (копії засвідчуються підписом працівника органу Фонду);
- копію свідоцтва про народження медичного працівника (у разі виплати грошової допомоги батькам медичного працівника);
- копію свідоцтва про шлюб (у разі виплати грошової допомоги дружині (чоловікові) медичного працівника);
- копію свідоцтва про народження дитини (дітей) або відповідне рішення суду (у разі виплати грошової допомоги дитині);
- примірник акта розслідування (спеціального розслідування), нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, за встановленою формою Н-1/П;
- рішення суду про встановлення факту нещасного випадку, факту перебування на утриманні, утримання із заробітної плати (доходу) аліментів, установлення статусу члена сім’ї (за наявності рішення суду з цих питань);
- довідку роботодавця про утримання із заробітної плати (доходу) померлого медичного працівника на користь особи, яка має право на утримання, аліментів відповідно до закону або рішення суду (у разі такого утримання);
- інформацію про рахунки, відкриті в банківських установах для перерахування коштів.
Якщо одна із осіб, які мають право на виплату, відмовляється від отримання одноразової допомоги, грошова частка цієї особи розподіляється між іншими особами, які мають право на таку виплату. Заява про відмову від отримання одноразової допомоги повинна бути нотаріально засвідчена в установленому законодавством порядку.
Заява та подані до неї документи формуються у справу органом ФСС, який проводить такі страхові виплати.
Страхові виплати відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Порядку здійснюються протягом одного місяця з дня виникнення права на такі виплати.
За інформацією ФСС