Як рахувати кредити ЄКТС при перегляді вебінарів Експертус?
Якщо вводять правовий режим надзвичайного стану, правовий режим воєнного стану, встановлюють режим надзвичайної ситуації, карантин відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» частка самоосвіти в межах виконання індивідуальної програми у відповідному календарному році може становити не більше 0,5 кредиту ЄКТС (п. 7 Положення про систему професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад, затвердженого постановою КМУ від 06.02.2019 № 106).
Вимоги до структури та змісту професійних (сертифікатних) та короткострокових програм визначає НАДС.
Акредитація загальних професійних (сертифікатних) програм, а також спеціальних професійних (сертифікатних) програм, розроблених і затверджених відповідними суб’єктами надання освітніх послуг у сфері професійного навчання (провайдерами) з власної ініціативи, проводиться саморегулівними професійними об’єднаннями чи іншими акредитованими юридичними особами, що здійснюють незалежне оцінювання якості освіти та освітньої діяльності закладів освіти. До створення зазначених юридичних осіб такі професійні (сертифікатних) програми сертифікує НАДС шляхом їх погодження (п. 13 Положення № 106).
Загальні та спеціальні програми підвищення кваліфікації за тривалістю та інтенсивністю поділяють на:
- професійні (сертифікатні) програми — довгострокові програми підвищення кваліфікації обсягом не менше двох кредитів ЄКТС;
- короткострокові програми — короткострокові програми підвищення кваліфікації обсягом 0,2-1 кредит ЄКТС (п. 10 Положення № 106).
Вебінари та навчання у Цифровому видавництві Експертус для держслужбовців та посадових осіб ОМС зараховують, як самоосвіту. Щоб рахувати їх як навчання за загальними та спеціальними програмами підвищення кваліфікації, необхідно, щоб ці програми акредитувала та погодила НАДС.
Документи про підвищення кваліфікації, що видані суб’єктами надання освітніх послуг у сфері професійного навчання (провайдерами), які провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації відповідно до ліцензії та/або за акредитованими загальними професійними (сертифікатними) програмами підвищення кваліфікації, не потребують окремого визнання.
Документи про підвищення кваліфікації, видані установами/організаціями/закладами, які провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації без відповідної ліцензії та/або за неакредитованими загальними професійними (сертифікатними) програмами підвищення кваліфікації, потребують окремого визнання в порядку, що затверджує НАДС.
Документи про підвищення кваліфікації (сертифікати, посвідчення свідоцтва тощо), що видали видані за результатами проходження підвищення кваліфікації суб’єктами надання освітніх послуг у сфері професійного навчання (провайдерами) — нерезидентами України, можуть містити іншу інформацію, ніж визначену цим пунктом, і потребують визнання в порядку, що затверджує НАДС (п. 16 Положення № 106).
Онлайн-навчання (дистанційне навчання за онлайн-курсами на освітніх веб-платформах, зокрема Prometheus, EdEra, Відкритий Університет Майдану, Coursera, edX, AcademicEarth, University of the People, LinkedIn Learning Courses, Natolin4Capacity Building, Дія.Цифрова Освіта тощо) — 0,1-0,2 кредиту ЄКТС (Додаток до Порядку нарахування кредитів ЄКТС за результатами професійного навчання, затвердженого наказом НАДС від 12.12.2019 № 226-19).
Також НАДС до самоосвіти відносить участь у конференціях, науково-практичних конференціях, круглих столах, фахових семінарах, майстер-класах, тренінгах тощо в Україні або за кордоном:
- без доповіді та публікації тез — 0,1 кредиту ЄКТС;
- із доповіддю, публікацією тез або презентацією — 0,2 кредиту ЄКТС (Додаток до Порядку № 226-19).