Кадровику та роботодавцю слід знати принципові відмінності між трудовими і цивільно-правовими договорами, щоб вберегти себе від штрафів.
На скільки і за що штрафують роботодавців у 2020 році
Під час проведення позапланового заходу контролю Управлінням Держпраці встановило, що між приватним охоронним підприємством та працівником укладено цивільно-правовий договір на виконання робіт з охорони об’єктів. Одночасно, згідно з наказом працівник був ознайомлений з правилами техніки безпеки, умовами, режимом та вимогами щодо роботи.
Держпраці, вбачаючи в цьому порушення вимог законодавства про працю, в частині допуску працівника до роботи без належного оформлення з ним трудових відносин, на підставі абз.2 ч. 2 статті 265 КЗпП винесено постанову про накладення штрафу в 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності
Не погодившись із таким рішенням, підприємство оскаржило постанову про накладення штрафу.
Окружним адміністративним суд задовольнив позов та скасував постанову.
Однак, Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, а Восьмий апеляційний адміністративний суд підтримав Управління. У Постанові суд наголосив, що вважає помилковими висновки суду першої інстанції про реальність та правомірність цивільно-правових відносин між підприємством і працівником, оскільки останній ознайомлений з правилами техніки безпеки, умовами роботи, вимогами працівників на об’єкті, що в свою чергу відповідає нормам чинного законодавства про працю та охорону праці.
Штраф роботодавцю доведеться сплатити.
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.