Як укладати трудовий договір з працівником скеровує ст. 24 КЗпП. Трудовий договір укладається в письмовій формі.
Документи, що має надати працівник ФОПу при прийнятті на роботу
Майбутній працівник повинен подати наступні документи для оформлення трудового договору:
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу,
- трудову книжку,
- у випадках, передбачених законодавством, – документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я тощо.
Трудовий договір: визначаємо строк і форму
Коли трудовий договір з ФОПом дійсний
Трудовий договір вважається укладеним після того, як:
- його підписали роботодавець і працівник
- виданонаказ (розпорядження) про прийняття працівникана роботу.
Усі співбесіди пройдено, гідного кандидата відібрано, усна домовленість про роботу досягнута. Пропонуємо алгоритм, який необхідно пройти, оформлюючи прийняття на роботу нового працівника
Роботодавець не може допустити працівника до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабміном.
Повідомлення про прийняття на роботу працівника ФОПом
ФОП до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором має обов’язково подати повідомлення до ДПС за встановленою формою одним із таких способів:
- засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
- на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
- на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.
Форма повідомлення про прийняття працівника на роботу визначена постановою КМУ від 17.06.2015 № 413.
Трудова книжка працівника у ФОПа
Відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58 (далі – Інструкція № 58), заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу.
Оформлюємо трудову книжку вперше
За п. 2.21-1 Інструкції № 58 трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у ФОП без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг, зберігаються безпосередньо у працівників.