КСУ визнав неконституційним обмеження зарплат бюджетникам

Обмеження розміру заробітної плати 10 мінімальними зарплатами, встановлене змінами до держбюджету 2020 суперечить Конституції України.

КСУ визнав неконституційним обмеження зарплат бюджетникам

Нагадаємо, що Закон України від 13.04.2020 № 553-IX доповнив статтею 29 Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX (далі — Закон № 294).

З квітня 2020 року обмежили зарплату, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування). ЇЇ розмін не повинен був перевищувати 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 (47 230 грн). До обмеження не враховують суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплату щорічної відпустки.

2225 грн — мінімальний посадовий оклад працівника бюджетної сфери з 1 вересня

Обмеження застосовують також, коли нараховують зарплату, суддівську винагороду, грошове забезпечення:

  • народним депутатам України;
  • суддям;
  • суддям КСУ;
  • членам Вищої ради правосуддя;
  • членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • прокурорам;
  • працівникам, службовим і посадовим особам НБУ;
  • іншим службовим і посадовим особам, працівникам, оплату праці яких регулюють спеціальні закони.

ВСУ оскаржив обмеження розміру зарплат до КСУ.

КСУ (рішення від 28.08.2020 № № 10-р/2020) визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення частин першої, третьої статті 29 Закону № 294 зі змінами.

Позиція КСУ: предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України. Тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

Скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.

Оспорюваними положеннями статті 29 Закону № 294 заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб органів законодавчої та судової влади поставлені в залежність від виконавчої влади.

Обмеження суддівської винагороди є посяганням на гарантії незалежності суддів.

КСУ вважає, що обмеження відповідних виплат є допустимим за умов воєнного або надзвичайного стану. Однак такого роду обмеження повинні запроваджувати пропорційно, із встановленням чітких часових строків та в жорсткій відповідності до Конституції та законів України.

Положення Закону № 294 зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ цього Рішення.

Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Додатково нагадаємо, що з 01.09.2020 ВРУ підвищила розмір мінімальної зарплати до 5000 грн.

Ольга Догадіна,

провідний експерт Експертус: Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
5740

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
47661

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
23576

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
102608

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
249226

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді