Допомогу по частковому безробіттю працівнику на лікарняному не надають

Мінсоцполітики роз’яснило, чи має право на «частичку» працівник за час перебування на лікарняному або у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами.

Допомогу по частковому безробіттю працівнику на лікарняному не надають

Мінсоцполітики у листі «Щодо одночасної виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину та допомоги по тимчасовій непрацездатності» від 26.08.2020 № 8076/0/290-20 роз’яснює, що допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надають застрахованим особам у разі втрати ними частини зарплати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) (ст. 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI).

Тобто, допомога по частковому безробіттю на період карантину компенсує працівнику втрачений ним заробіток за період, коли він не працював у зв'язку з незалежними від нього обставинами.

Допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї страхового випадку та за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами відповідно (ст. 22, 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Отже, кожен з видів допомоги — компенсація застрахованій особі втраченого заробітку в разі настання відповідних обставин і одночасна їх виплата законодавством не передбачена.

Тому, у період тимчасової непрацездатності або відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами здійснюють виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах.

Мінсоцполітики зазначає, що його листи не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18726

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54709

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49638

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
489222

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6626

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді