Виклики Нацполіції, півмільйонні заборгованості по зарплатах та десятитисячні штрафи. Хроніки перевірок з праці у другому півріччі 2020 року

З 1 вересня в Україні тривають інспектування з праці. Не зважаючи на те, що Держпраці попередньо проводила масштабну інформаційну кампанію, вже накладені чималенькі штрафи. Дізнайтесь, кого та за яких підстав перевіряють першочергово. Переконайтесь, що при прийнятті на роботу працівників не допустили помилок, та нагадайте роботодавцю про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Виклики Нацполіції, півмільйонні заборгованості по зарплатах та десятитисячні штрафи. Хроніки перевірок з праці у другому півріччі 2020 року

До кінця літа цього року Управління Держпраці проводило масштабну інформаційну кампанію серед роботодавців та працівників щодо легалізації трудових відносин та наслідків тіньової зайнятості в Україні. Фахівці Держпраці попереджали про штрафи за неоформлення працівників на роботу. Також Управління озвучувало, що першочергово перевірятиме суб’єкти господарювання, які належать до сфер з поширеною тіньовою зайнятістю та за даними попереднього моніторингу мають ризики незадекларованої праці. Зокрема, це суб’єкти, у яких обсяг наданих послуг (виконаних робіт) не відповідає фактичній чисельності найманих працівників, у яких відбулося зменшення кількості найманих працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після пом’якшення карантинних заходів, а також ті, які приховують трудові відносини, замінюючи їх іншими видами цивільних або господарських відносин.

Серед таких — фізичні особи — підприємці, які працюють у сферах торгівлі, надання послуг, громадського харчування.

Так, Управління Держпраці у Рівненській області інформує про інспекційне відвідування підприємця в одному із торговельних центрів (далі — ТЦ) м. Рівне. Попри проведення інспекторами праці у цьому ТЦ інформаційної роботи та роз’яснень стосовно відповідальності роботодавців за неналежні трудові відносини, суб’єкт господарювання не оформив трудові договори з найманими особами. На робочих місцях у відділі підприємця було зафіксовано трьох нелегальних працівників, один з яких перебував на «стажуванні».

Управління Держпраці нагадує, що стажування без оформлення трудового договору є порушенням законодавства про працю і тягне за собою штраф у розмірі 10 МЗП. У розрахунку на 1 вересня 2020 року 10 МЗП становить 50 000 грн.

А ось, ГУ Держпраці у Київській області звітує про інспекційне відвідування суб’єкта господарювання, який здійснює будівельно-ремонтні роботи на території одного з медичних закладів столиці. Підставою для перевірки стала скарга працівників на неофіційне працевлаштування та заборгованість із заробітної плати.

Під час заходу контролю було виявлено 7 працівників, які офіційно не працевлаштовані, а роботодавець заборгував їм за пів року майже 600 тисяч гривень заробітної плати.

З посадовими особами ГУ Держпраці у Київській області як керівництво підприємства, так і медичного закладу відмовилось спілкуватися та надавати будь-які роз’яснення.

Головних державних інспекторів не допустили на територію закладу, тож вони змушені були викликати наряд поліції, який зафіксував факт недопуску до інспекційного відвідування.

Наразі ГУ Держпраці у Київській області готує офіційні запити до КМДА, Нацполіції у місті Києві, керівництва медичного закладу та суб’єкта господарювання.

Нагадаємо, що існує перелік підстав для інспекційного відвідування роботодавця. Приміром, інспекційні відвідування суб’єктів господарювання на Запоріжжі відбулись на основі повідомлення Національної поліції.
Крм того, інспектор з праці не зобов’язаний попереджати про перевірку. Тож, не відкладайте самоаудит на завтра. Переконайтеся, що прийняли працівників на роботу відповідно до законодавства, вчасно повідомили про це ДПС, а ваші договори ЦПХ не мають ознак трудових угод.

⇛ Як проходять перевірки з праці. Все, що ви маєте знати ⇚

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118338

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
519929

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
423

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
32092

Заява на відстрочку у зв’язку із навчанням

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку із навчанням, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
65335

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді