Звільнення за угодою сторін: за яких умов правомірне

Держпраці застерігає кадровиків, роботодавців та працівників від порушення законодавства про працю.

Звільнення за угодою сторін: за яких умов правомірне


Угода сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) — поширена підстава звільнення, зручна для сторін трудового договору.

Зокрема, трудові відносини можна припинити у прийнятний для сторін строк, навіть день у день.

☝️ Як звільнити за угодою сторін: алгоритм

Управління Держпраці у Рівненській області наголошує, що суть звільнення за угодою сторін у наявності волевиявлення працівника. Примусового звільнення за цією підставою не існує, так само як і примусової праці. Роботодавець не має права примушувати працівника писати заяву про звільнення за угодою сторін. Працівник повинен розуміти, що в разі написання власноруч такої заяви за відсутності його доброї волі, потім буде дуже важко довести в суді наявність примусу.

Держпраці наголошує кадровикам та роботодавцям:

Якщо склалася така ситуація, що працівник власноруч написав заяву про звільнення, то потрібно дотримуватися всієї процедури щодо звільнення.

Отже, звільнення за угодою сторін буде правомірним, якщо:
  • сторони домовляться саме про цю підставу звільнення (за угодою сторін);
  • погодять дату звільнення (абз. 1 п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9; далі — Постанова № 9).

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритм дій під час звільнення за угодою сторін

Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.
656130

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
632337

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
162977

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді