ФСС постановою правління від 02.10.2020 № 23 змінив Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання (далі — Порядок).
Мета перевірок ФСС:
- контроль за використанням страхових коштів ФСС, обґрунтованістю виплати матеріального забезпечення, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання;
- виявлення та підтвердження неправомірно витрачених сум страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг, нецільового використання коштів, невикористаних коштів ФСС, забезпечення своєчасного та повного повернення таких коштів до бюджету ФСС.
Щоб уникнути порушення антикорупційного законодавства, заборонено залучати до участі в перевірках страхувальників посадових осіб ФСС, якщо обставини свідчать про наявність реального, потенційного конфлікту інтересів.
Посадові особи ФСС мають право проводити:
- камеральні перевірки;
- документальні перевірки:
- планові або позапланові;
- виїзні або не виїзні.
ФСС має право зупиняти виплати:
- якщо страхувальник відмовляє або перешкоджає у проведенні перевірки;
- якщо ФСС виявив, що роботодавець подав до ФСС недостовірні відомості або порушив порядок використання страхових коштів ФСС.
Камеральна — перевірка використаних страхувальниками страхових коштів ФСС. ЇЇ проводять у приміщенні робочого органу виконавчої дирекції ФСС або його відділення. Перевіряють на підставі:
- даних з інформаційно-аналітичних систем ФСС;
- заяви-розрахунку та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам, подані страхувальником в паперовому або в електронному вигляді;
- даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — реєстр застрахованих осіб), отриманих в порядку інформаційного обміну між ПФУ та ФСС.
Предмет камеральної перевірки страхувальника:
- своєчасність подання звітів, повідомлень про виплату коштів застрахованим особам, внесення виправлень в раніше подані звіти, заяви-розрахунки;
- несвоєчасність повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів ФСС;
- наявність заборгованості зі сплати страхових коштів до ФСС.
Перевірку проводять виключно на підставі даних, що зберігаються у відповідних інформаційно-аналітичних системах ФСС. Перевірку проводять посадові особи ФСС без будь-якого спеціального рішення керівника робочого органу виконавчої дирекції ФСС (керівника відділення робочого органу виконавчої дирекції ФСС) або направлення на її проведення.
7 документів комісії із соцстраху, що допоможуть пережити перевірку
Під час камеральної перевірки виявили порушення? Роботодавцю варто чекати документальну позапланову перевірку або його включать в план перевірок на наступний період.
ФСС планує перевірки щоквартально до 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. План перевірок на квартал затверджують наказом робочого органу виконавчої дирекції ФСС.
Якщо в страхувальника є відокремлені підрозділи, документальну планову перевірку щодо такого страхувальника можуть здійснювати одночасно в усіх відокремлених підрозділах протягом строку здійснення одного планового заходу.
Порядок визначає:
- виключний перелік підстав, за яких роботодавця включають в план перевірок або проводять позапланову перевірку;
- періодичність проведення планової документальної перевірки;
- строки проведення перевірки;
- перелік питань, які перевіряють під час документальної перевірки.
Результати документальної перевірки оформлюються у формі акта. Акт перевірки є службовим двостороннім документом, що підтверджує факт проведення перевірки, відображає її результати та є носієм доказової інформації про виявлені порушення у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Акт перевірки складають у двох примірниках та підписують:
- посадові особи ФСС, які проводили документальну перевірку;
- керівник або уповноважена особа страхувальника;
- головний бухгалтер (бухгалтер);
- голова комісії (уповноважений) із соціального страхування страхувальника.
Якщо страхувальник порушив порядок використання страхових коштів, він повинен відшкодувати ФСС в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів. Також йому загрожують штрафні санкції.
Порядок набув чинності з 10.10.2020. Одночасно втратила чинність Інструкція про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затверджена постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 29.
Ольга Догадіна,