Частина роботодавців правдами-неправдами намагається приховати трудові відносини з працівниками, сподіваючись зекономити на витратах. Однак жалкують про своє рішення під час перевірок. Штрафи за порушення законодавства «кусючі», а витрати на судову тяганину не завжди виправдані. Перевірте, чи не припускаєтесь Ви помилок своїх «колег по цеху».
Під час проведення інспекційного відвідування у фізичної особи — підприємця, що займається реалізацією питної води, було виявлено двох працівників без належного оформлення трудових відносин.
Інспектори праці у грудні 2017 року встановили, що між ФОПом і працівниками не укладено трудові угоди, а орган Державної фіскальної служби не повідомлено про їх прийняття на роботу.
В зв’язку із виявленим порушенням законодавства про працю, на підставі абзацу 2 частини 2 статті 265 КЗпП Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області винесло постанову про накладення штрафу в 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент виявлення порушення. Загальна сума штрафу склала — 192 000 гривень.
Як пройти перевірку з праці під час карантину без стресу та штрафів
Не погодившись із висновками Держпраці, ФОП оскаржив постанову про накладення штрафу у суді.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у задоволені позову відмовив. Тож підприємець подав апеляційну скаргу.
Постановою суду апеляційної інстанції від 06.06.2018 року апеляційну скаргу ФОПа задоволено, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду — скасовано.
Однак Держпраці оскаржило рішення апеляційної інстанції у Верховному суді шляхом подання касаційної скарги.
Постановою Верховного сулу від 06.10.2020 року касаційну скаргу Управління Держпраці в Івано-Франківській області задоволено повністю, постанову Львівського апеляційного суду від 06.06.2018 року скасовано. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 року залишено в силі.
Колегія суддів Верховного суду у постанові зазначила:
Договори цивільно-правового характеру, які є в матеріалах справи не були спрямовані на кінцевий результат, що є основною ознакою цивільних відносин, а пов’язані із самим процесом праці, що є характерним для трудових функцій, відтак у даному випадку наявний факт допуску двох осіб до роботи без належного оформлення трудових відносин.
Постанова Верховного суду є остаточною та оскарженню не підлягає. Відтак постанова Управління Держпраці в Івано-Франківській області підлягає до примусового виконання.
За матеріалами Управління Держпраці в івано-Франківській області
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
Порушення у 2024 році матимуть свої наслідки: штрафи на роботодавців і/або адміністративна відповідальність.
За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)