Мінекономіки хоче легалізувати роботу працівників за викликом

Мінекономіки розробило законопроєкт про трудовий договір з нефіксованим робочим часом. У такому разі роботодавець не матиме обов’язку постійно забезпечувати працівників роботою.

Мінекономіки хоче легалізувати роботу працівників за викликом


ФПУ на своєму сайті оприлюднило проєкт закону «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості», що передало на погодження Мінекономіки.

Мінекономіки пропонує доповнити КЗпП статтею 21-1 «Трудовий договір з нефіксованим робочим часом». За таким договором роботодавець не гарантуватиме працівнику постійну роботу.

Умови запровадження роботи за трудовим договором з нефіксованим робочим часом:

  • максимальна кількість таких трудових договорів на підприємстві — не більше 1/10 загальної кількості трудових договорів;
  • у договорі вказуватимуть, як роботодавець повідомлятиме працівника про наявність роботи, а працівник — про готовність працювати;
  • роботодавець в розумний строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу;
  • працівник має право відмовитися від роботи, якщо роботодавець вчасно не повідомив його про її наявність;
  • зарплату виплачують за фактично відпрацьований час;
  • мінімальна тривалість робочого часу працівника на місяць — 8 годин;
  • роботодавець оплачує 8 годин на місяць, навіть якщо працівник працював менше;
  • роботодавець не може забороняти або заважати працівникові з нефіксованим робочим часом працювати за іншим трудовим договором у іншого роботодавця.

Також законопроєкт передбачає, що з трудові договори з нефіксованим часом укладатимуть письмово. Такий договір може містити додаткові підстави для звільнення.

Мінекономіки позитивно оцінює законопроєкт. Вважає, що така форма працевлаштування:

  • легалізує роботу трудових фрілансеров,
  • збільшить кількість укладених трудових договорів замість цивільно-правових договорів,
  • покращить економіку країни.

Мінекономіки посилається на іноземний аналог трудового договору з нефіксованим робочим часом — «zero hours contract», який, на його думку, широко застосовують у Великобританії, Бельгії, Нідерландах та Угорщині.

Зауважимо, що ідея трудових договорів із працівниками «за викликом» не нова. Мінекономіки списало норму про трудові договори з нефіксованим робочим часом із проєкту Закону «Про працю» від 28.12.2019 № 2708 від попереднього техноуряду. Нагадаємо, що через відставку Уряду законопроєкт про працю № 2708 відкликали.

⚡️ Що зробити кадровику, якщо працівник захворів на COVID-19: покроково

Ірина Житкова,
керівник групи експертів Експертус Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
15996

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12304

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2024.
122553

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору 2024.
254715

Різниця між трудовим та цивільно-правовим договором

Трудовий договір та цивільно правова угода — два види договорів, що найчастіше укладаються між роботодавцем та працівником. Вони мають ряд важливих відмінностей, які впливають на права та обов’язки сторін, а також на порядок припинення відносин. У цій статті ви знайдете основні відмінності між трудовим та цивільно-правовим договором а також корисні поради щодо того, що краще обрати трудовий чи цивільно-правовий договір
2219

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді