ФПУ на своєму сайті оприлюднило проєкт закону «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості», що передало на погодження Мінекономіки.
Мінекономіки пропонує доповнити КЗпП статтею 21-1 «Трудовий договір з нефіксованим робочим часом». За таким договором роботодавець не гарантуватиме працівнику постійну роботу.
Умови запровадження роботи за трудовим договором з нефіксованим робочим часом:
- максимальна кількість таких трудових договорів на підприємстві — не більше 1/10 загальної кількості трудових договорів;
- у договорі вказуватимуть, як роботодавець повідомлятиме працівника про наявність роботи, а працівник — про готовність працювати;
- роботодавець в розумний строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу;
- працівник має право відмовитися від роботи, якщо роботодавець вчасно не повідомив його про її наявність;
- зарплату виплачують за фактично відпрацьований час;
- мінімальна тривалість робочого часу працівника на місяць — 8 годин;
- роботодавець оплачує 8 годин на місяць, навіть якщо працівник працював менше;
- роботодавець не може забороняти або заважати працівникові з нефіксованим робочим часом працювати за іншим трудовим договором у іншого роботодавця.
Також законопроєкт передбачає, що з трудові договори з нефіксованим часом укладатимуть письмово. Такий договір може містити додаткові підстави для звільнення.
Мінекономіки позитивно оцінює законопроєкт. Вважає, що така форма працевлаштування:
- легалізує роботу трудових фрілансеров,
- збільшить кількість укладених трудових договорів замість цивільно-правових договорів,
- покращить економіку країни.
Мінекономіки посилається на іноземний аналог трудового договору з нефіксованим робочим часом — «zero hours contract», який, на його думку, широко застосовують у Великобританії, Бельгії, Нідерландах та Угорщині.
Зауважимо, що ідея трудових договорів із працівниками «за викликом» не нова. Мінекономіки списало норму про трудові договори з нефіксованим робочим часом із проєкту Закону «Про працю» від 28.12.2019 № 2708 від попереднього техноуряду. Нагадаємо, що через відставку Уряду законопроєкт про працю № 2708 відкликали.
⚡️ Що зробити кадровику, якщо працівник захворів на COVID-19: покроково