5 аспектів трудового контракту, які має знати кожен кадровик

Довкола цієї форми реалізації права на працю виникає чимало дискусій. Щоб не порушити норм законодавства, маєте на 100% знати, чим відрізняється контракт від трудового договору.

5 аспектів про трудовий контракт, які має знати кожен кадровик


Державний центр зайнятості нагадав, що замість «класичного» трудового договору у деяких випадках з працівником можна укласти контракт.

У правовому полі укладення контрактів регулюється статтею 21 КЗпП, а також низкою законодавчих актів, зокрема, Постановою КМУ «Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору» від 19.03.1994 р. № 170 (далі — Постанова № 170). Ці акти визначають контракт як особливу форму трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, зокрема дострокового, можуть встановлюватися за угодою сторін.

З’ясуймо, чим контракт принципово відрізняється від трудового договору та чому його укладення може бути вигідне сторонам трудових відносин.

1. Укладення контракту дозволяється у визначених законами випадках.

Сфера застосування контракту визначається законами України. Зокрема, можливість укладення контракту передбачають Закони України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», «Про фермерське господарство», «Про товарну біржу». Іноді укладення контрактів з певною категорією працівників є обов’язковим ( Закони України «Про залізничний транспорт», «Про культуру»).

Контракт оформляється в двох примірниках, що мають однакову юридичну силу та зберігаються у кожної зі сторін. За згодою працівника копію укладеного з ним контракту може бути передано профспілковому або іншому органові, уповноваженому працівником представляти його інтереси, для здійснення контролю за додержанням умов контракту (п. 8 Постанови № 170).

В іншому правила оформлення працівників на роботу за контрактом тотожне з оформленням за трудовим договором. Роботодавець має видати наказ про прийняття на роботу, зробити відповідний запис у його трудовій книжці, сповістити податковий орган тощо. На таку категорію працівників поширюються норми трудового законодавства України, однак з низкою доповнень і винятків.

2. Контракт укладається на певний строк.

Зазвичай трудовий контракт укладається на певний строк. В одних випадках закони чітко визначають часові межі укладення контрактів. Приміром, стаття 21 Закону України «Про культуру» дозволяє укладати контракти терміном від одного до трьох років. При цьому в інших сферах діяльності законодавець не обмежує мінімальну й максимальну тривалість контракту, віддаючи це питання на розсуд сторін трудових відносин (ст. 15 Закону України «Про залізничний транспорт»). Пункт 24 Постанови 170 скеровує: за два місяці до закінчення строку чинності контракту за угодою сторін його може бути продовжено або укладено на новий строк.

☝️ Як продовжити чи переукласти контракт

3. Умови контракту — конфіденційні

Роботодавець зобов'язаний забезпечувати конфіденційність умов контракту. Працівники, які за службовими повноваженнями мають доступ до інформації, зафіксованої в контракті, не мають права її розголошувати. Вимоги конфіденційності не поширюються на умови контракту, що регулюються чинним законодавством, та на органи, які здійснюють контроль за їх додержанням (п. 6 Постанови 170).

4. Контрактом можна встановити додаткові пільги й гарантії для працівника.

Контракт може містити додаткові умови щодо організації праці та матеріального забезпечення працівника. У контракті можуть бути передбачені додаткові пільги, гарантії та компенсації коштом роботодавця. Зокрема, це можуть бути: забезпечення житлом, транспортом, засобами зв’язку тощо. Контракт має передбачати зобов'язання роботодавця щодо компенсації моральної та матеріальної шкоди, заподіяної працівникові у разі дострокового розірвання контракту роботодавцем з підстав, не передбачених чинним законодавством та контрактом.

5. Особливості розірвання контракту.

Трудові відносини можуть бути припинені з підстав, передбачених контрактом (п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Тобто, контракт може містити додаткові підстави для його достроково розірвання.

Укладення контракту, як правило, передбачає конкретні вимоги до якості й обсягу роботи. Недосягнення потрібного результату дозволяє звільнити працівника у спрощеному порядку.

Увага! Припинення трудових відносин з підстав, передбачених контрактом, не вважається звільненням з ініціативи роботодавця. Тож у таких випадках на працівника не поширюються гарантії від звільнення, передбачені для членів профспілок, вагітних жінок і матерів, які мають дітей, тимчасово непрацездатних тощо. У разі невиконання або неналежного виконання сторонами зобов'язань, передбачених контрактом, його можна розірвати достроково з попередженням відповідної сторони за два тижні (п. 22 Постанови 170).

✍ Наказ про звільнення у зв’язку із закінченням дії контракту

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Оформлення гіг-контракту

Одним з останніх трендів в IT-галузі є використання гіг-контрактів, на відміну від договорів з ФОПами, які дають змогу бізнесу залучати працівників для виконання конкретних завдань або проєктів. В Україні гіг-контракт між гіг-спеціалістом та резидентом можливо оформити в межах правового режиму Дія Сіті.
6085

Зразок строкового трудового договору 2019

Коли оформити трудові відносини з працівником на невизначений строк неможливо з законодавчо установлених підстав, укладайте строковий трудовий договір.
49681

Переукладення та продовження трудового контракту

За два місяці до закінчення строку чинності контракту за угодою сторін його може бути продовжено або укладено на новий строк. Зі статті дізнаєтеся, чим відрізняється продовження трудового контракту від переукладення контракту.
22415

Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразок

Контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки та відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, можуть встановлюватися угодою сторін.
11968

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді