Рішення профспілки щодо звільнення має бути обгрунтованим: правова позиція ВСУ

Необгрунтована відмова виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) в наданні згоди на розірвання трудового договору надає власнику або уповноваженому ним органу право звільнити працівника без згоди профспілки. Яке ж рішення можна вважати обґрунтованим? Правову позицію з цього питання Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України висловила при розгляді 1 липня 2015 року справи № 6-703цс15

Необгрунтована відмова виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) в наданні згоди на розірвання трудового договору надає власнику або уповноваженому ним органу право звільнити працівника без згоди профспілки. Яке ж рішення можна вважати обґрунтованим? Правову позицію з цього питання Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України висловила при розгляді 1 липня 2015 року справи № 6-703цс15.

Стаття 43 Кодексу законів про працю України (КЗпП) у більшості випадків розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець) зобов’язує його отримати від профспілки попередню згоду на звільнення.

При цьому рішення профспілки про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинне бути обґрунтованим. У разі якщо рішення не містить обгрунтування відмови в наданні згоди на розірвання трудового договору, роботодавець має право звільнити працівника без згоди профспілки (ч. 7 ст. 43 КЗпП, ч. 6 ст. 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV).

Суд, розглядаючи трудовий спір, повинен з’ясувати, чи містить рішення профспілки власне правове обгрунтування такої відмови. Лише у разі відсутності у рішенні правового обґрунтування відмови у наданні згоди на звільнення працівника у власника виникає право звільнити працівника без згоди профспілки. Таке звільнення є законним у разі дотримання інших передбачених законодавством вимог для звільнення.

Законодавство не розкриває зміст поняття «обгрунтованість» та «необгрунтованість» рішення, отже обгрунтованість повинна оцінюватись судом, виходячи із загальних принципів права і засад цивільного судочинства та лексичного значення (тлумачення) самого слова «обгрунтований», яке означає «бути достатньо, добре аргументованим, підтвердженим науково, переконливими доказами, доведеним фактами».

Отже, рішення профспілкового органу про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути достатньо, добре аргументованим та містити посилання на правове обгрунтування незаконності звільнення працівника, або посилання на неврахування власником фактичних обставин, за яких розірвання трудового договору з працівником є порушенням його законних прав.

З огляду на те, що висновок про обгрунтованість чи необгрунтованість рішення профспілки про відмову у наданні згоди на звільнення працівника може бути зроблений судом лише після перевірки відповідності такого рішення нормам трудового законодавства, фактичних обставин і підстав звільнення працівника, його ділових і професійних якостей, суд уповноважений здійснювати перевірку та давати юридичну оцінку рішенню профспілки (яке відповідно до вимог статей 57, 212 Цивільного процесуального кодексу України є одним із доказів у справі і не має для суду наперед встановленого значення).

 

Підготувала Юлія Видиборець,

головний експерт «Експертус Кадри», член Експертної ради системи «Експертус Кадри»

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125330

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59510

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34188

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113333

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді